Genel işlem koşulları
General transaction stipulations
- Tez No: 357613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sözleşmelerin kurulmasında egemen olan öneri(icap) ve kabul ile oluşan ve tarafların karşılıklı müzakereleri neticesinde gerçekleşen bireysel sözleşme anlayışı bugün artık terk edilmektedir. Bu sözleşmelerin yerini, içeriğini genel işlem koşullarının oluşturduğu formüler sözleşme denilen sözleşmeler almaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a 2003 yılında eklenen bir madde ile sözleşmelerdeki haksız şartlar hüküm altına alınmıştır. Türk Borçlar Kanunu'nda da genel işlem koşulları 6 madde ile düzenlenmiştir. Bu çalışmada TBK ile getirilen yenilikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevailing understanding of establishing contracts through offer and acceptance and mutual negotiation between parties has been abandoned. It has been replaced by the understanding of formulary contracts that are composed of general transaction stipulations. Unjust stipulations in contracts are prevented through an appended clause in the Code about Protecting Consumers in 2003. In Turkish Law of Obligation includes 6 clauses ruling general transaction stipulations. In this study, the new amendments ruling general transaction stipulations in Turkish Law of Obligation are discussed.