Silahlı kuvvetlerin sivil denetimi (Hukuki ve siyasi araçlar)
Civilian control of armed forces (Legal and political tools)
- Tez No: 357614
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada Türkiye askeriyesinin demokratik sivil kontrolü üzerinedir. Çalışma kitaplar, makaleler, ilgili resmi kurumların açıklama ve bilgileri ile medya haberlerinin araştırılması yöntemine dayandırılmıştır. Askeriye kontrol edilmediğinde, büyük insan kaynakları, gelişmiş silah ve komuta sistemleri, ülke geneline yayılmış merkezi örgütlenme ağı ile demokrasi açsından bir tehdit oluşturabilir. Nitekim Türkiye'de bu gerçekleşmiş ve çeşitli darbeler yaşanmış ve sivil yönetimlere birçok şantaj yapılmıştır. Türkiye sivil yönetimi askeriyeyi yönetme anlamında basit ama etkili bir kullanım kılavuzuna sahip değildir. Askeriye ideolojisi, protokolde en önlerdeki yeri, şehir içindeki kışlaları, başkentteki karargah ve muharip birlikleri, zorunlu askerlik uygulaması, kolluk olarak kullanılan birimleri ile her zaman her yerdedir. TBMM askeriyenin denetiminde sınırlı bir etkiye sahiptir. Askeri yargı komuta zincirinin dışında değildir. Buna karşın sivil yönetim askeri vesayeti hukuki ve siyasi alanda yaşanan gelişmelerle geriletmiştir. Uzun bir pretoryan dönem geçiren Türkiye'de askeriyenin üzerinde sivil kontrol için liberal demokrat felsefenin ışığında hukuki ve siyasi çeşitli araçlara gerek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This essay is on civil democratic control of Turkish military. This essay is based on books, articles, and related official institutions' statements' and data and media news research method. Military if not controlled, with great human resources, modern weapon and command systems, centralized organization net through the country can become a threat to democracy. Hence this thread become fact and several military coups carried out, many extortions were made to civil governments. Turkish civil government doesn't has a user manual that basic but efficient on the basis of managing military. Military with, own Ideology, front place in protocol, military bases in city centre, combatant units and command centers in capital, conscription, militarized law enforcement units is omnipresent. Grand National Assembly of Turkey has limited capabilities in supervision of military. Military jurisdiction isn't out of command chain. There is efficient legal base in investigation of offence against government. But however civil politic downgraded military tutelage with developments that occur on the politic and law zones. Turkey, that had a very long term under praetorian regime, for civil control over military there is need political and legal transformation in the light of liberal democratic perspective.