Türk hukuku'nda akreditif
Letter of credit in turkish law
- Tez No: 357612
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusunu, uluslar arası ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan akreditifli ödeme oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde uluslar arası ticarette kullanılan ödeme yöntemleri, akreditifin fonksiyonları, hukuki niteliği ve akreditif sözleşmesinin şekli incelenmiştir. İkinci bölümde, akreditifin tanımı ve genel özellikleri, kuruluşu ve işleyişi, hükümleri ve taraflar arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Son bölümde ise, akreditifin sona ermesi, akreditiften dönme ve iflasın akreditife etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic work is prepared as a graduate thesis for Istanbul Commerce University Social Sciences Institute. The topic of this thesis is the application of the letter of credit, which is a payment method at international commerce. In the first chapter this works examines; the types of payment which are used in commerce, the functions, the legal characteristics of the letter of credit then the form of contract. In the second chapter the work examines; the definition of the letter of credit and its general characteristics;operation of the letter of credit, its provisions and relationships developed in it. In the last chapter; the termination and the revocation of the letter of credit and the effects of bankruptcy on the letter of credit are handled.