İzmir Körfezi fitoplankton kompozisyonu ve kirliliğin etkileri
Distribution of phytoplankton of Izmir Bay and effect of pollution
- Tez No: 304848
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Şubat 2009 - Şubat 2010 döneminde İzmir Körfezi' deki diyatom türlerinin tanımlanması, kantitatif dağılımı, mevsimsel değişimleri, tür çeşitliliğinin zamana bağlı değişimleri ve mevcut kirliliğin etkileri incelenmiştir. Mevsimsel olarak yapılan örneklemelerin incelenmesi sonucunda Bacillariophyceae sınıfına ait toplam 36 tür saptanmıştır.İzmir Körfezi' nin su sirkülasyonunun az olduğu ve sığ kesimini kapsayan İç Körfez' de karasal kökenli girişlerin olması nedeniyle hücre yoğunluğunda artışlar gözlenmiş ve eutrofikasyon tespit edilmiştir. Bu problem üzerine çözüm olarak Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi ünitesinin 2000 yılının sonlarında devreye girmesini takiben tür çeşitliliğindeki değişimlerin önem taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study identification, quantitative distribution, seasonal fluctuations, changes in the species diversity in time of diatom species and the effects of current pollution levels on diatom species in the period between 2009 February and 2010 February were investigated. According to the results of the seasonal sampling total 36 species from Bacillariophyceae class were identified.Increase in the cell density and eutrophication were observed as a result of terrestrial inputs to the Inner Bay which is less circulated and shallow part of the Izmir Bay. Accordingly, it is concluded that changes in the species diversity is important after the activation of the Çiğli Wastewater Treatment Plant in the end of 2000.