Kur'an'da deprem
Earthquake in Qur'an
- Tez No: 357702
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tarihi çağlardan günümüze kadar, büyük ölçüde can ve mal kaybına neden olan, birçok deprem meydana gelmiştir. Bu depremler, birçok ülkede, birçok yerleşim yerinde büyük tahribatlara neden olmuştur. Ülkemizde meydana gelen son büyük depremlerden biri, 17 Ağustos 1999 tarihinde saat 3.02'de Kocaeli/gölcük merkezli 7.4 şiddetinde olarak gerçekleşmiş, diğeri ise, 12 Kasım 1999 tarihinde, Düzce merkezli olmak üzere, saat 18.58'de 7.2 şiddetinde meydana gelmiştir. Son olarak 23 ekim 2011 tarihinde 6.6′ şiddetinde merkezi Van olan büyük bir deprem vuku bulmuştur. Bu felaketlerde İzmit, Adapazarı, Yalova, Bolu, Düzce ve Van şehirlerinin merkez ve ilçelerinde binlerce vatandaşımız ölmüş, binlercesi yaralanmış ve ağır hasarların oluşmasına neden olmuştur. Depremden sonar, deprem ve depremin kaynağı, depremin sebebiyle igili çok konuşuldu. Bundan dolayi bu güncel konuyu Kur'an'î bir perspektifle ele aldık. Araştırmamızın giriş bölümünde, tabiat olaylarıyla ilgili bilimsel ve dini perspektifte açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmektedir. Araştırmamızın birinci bölümünde bilimsel verilere dayanarak deprem olayı ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye de meydana gelen büyük ve etkili depremlerden bahsedilmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde Kur'an'da deprem kavramının kullanılış şekilleri, deprem ile ilgili ayetlerin sınıflandırılması, ayetlerde geçen deprem türleri depremle helak edilen toplumlar ve helak nedenleri ele alınmıştır. Araştırmamızın üçüncü bölümünde geçmişten günümüze depremi yaşayan depremzedelerin depremi algılama biçimleri üzerinde durulmuştur. İslam ve Hıristiyan dünyasından örnekler verilmiştir. İslam âlimlerinin depreme bakış açısı ve bu konuda yapılan alan çalışmalarında ortaya çıkan: 1- Dini algı ve açıklama 2- Bilimsel algı ve açıklama 3- Hem dini hem de bilimsel algı ve açıklamalar verildi.
Özet (Çeviri)
Many Earthquakes that caused fatalities and damages have occurred since ancient ages to today. These earthquakes caused enormous devastations in many countries and dwelling units. The latest three big earthquakes occurred in Golcuk, Duzce and Van epicenter. The 1999 Kocaeli/Golcuk earthquake was a 7.4 magnitude earthquake that struck northwestern Turkey on 17 August 1999, at about 3:02am local time. Düzce earthquake of 1999 was an earthquake that occurred on 12 November 1999 at 18.57 local time for 30 seconds with a magnitude of 7.2 causing damage and 894 fatalities in Duzce, Turkey. Lastly, 23 October 2011 Van Earthquake was 6.6 magnitudes in van epicenter. At the end of these events city of İzmit, Adapazarı, Yalova, Bolu, Düzce and Van were very badly damaged and These disasters killed thousands of people, leaved thousands disabled and millions people homeless. After those events, earthquakes and its source and reasons have been greatly discussing. We have investigated this newsworthy and actual topic in terms of Qur'an. In the introduction of our study, natural events have been explained in terms of science and religion. Also, the aim, scope and methods of our study were given in this section. In the first section, we rely on scientific data to investigate earthquake events. Moreover, big and devastated earthquakes from the world and Turkey have been exemplified in this section. In the second section of the study, forms of using the concept of earthquakes in Qur'an, classification of verses related to earthquakes, type of earthquakes that mentioned in related verses, perished societies by the earthquakes, and its reason have been dissected. In the third section of the study, we have focused on perception of earthquake victims about the events of earthquakes. Examples related to the events were given from Christian and Islamic world. Point of view of Islamic scholars on earthquakes and raised results of related studies that are 1- religious perception, 2- Scientific perception and explanation 3- Both religious and scientific perceptions and explanations were discussed.