Kur'ân-ı Kerim'de dağ kavramı ve dağların insan hayatı üzerindeki tesiri
The concept of mountain in the Qur'an and the impact of mountains on human life
  1. Tez No: 1002236
  2. Yazar: MAHİR AYLUÇTARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“dağ”kavramının Kur'ân-ı Kerim'de yeri, semantik çerçevesi, tematik alanları ve dağların insan hayatına yönelik tesirlerini ele almaktadır. Dağlar, Kur'ân'da Allah Teâlâ'nın varlık ve kudretinin en önemli delillerinden biri olarak çok yönlü biçimde ele alınmaktadır. Kur'ân'da dağlar; cebel/cibâl, ravâsî, tûr, e'lâm ve tavd gibi farklı kavramlarla altmış bir yerde zikredilmekte; fiziksel, sembolik ve manevî yönlerine temas edilmektedir. Öte yandan, Kur'ân'da Cûdî, Sînâ, Arafat, Safâ, Merve ve Ahkâf gibi özel ismleriyle anılan bazı dağ ve tepeler de vahiy, tevhid, imtihan, helak ve ibadet gibi temel dinî temalarla irtibatlandırılarak tarihî ve kutsal birer mekân olarak öne çıkarılmaktadır. Kur'ân'da yaratılış, geçmiş ümmetlerin helak ve kıyamet sahnelerinde zikredilen dağların, bu sahnelerde fanilik yönlerine dikkat çekilmektedir. Dağlar, fiziksel bir unsur olmanın ötesinde inanç, kültür, ekonomi ve ekoloji gibi alanlarda insan hayatına tesir eden çok yönlü yapılar olarak öne çıkmaktadır. Dağlar; su, madenler ve ormanlar gibi hayatın devamlılığı için gerekli olan birçok nimetin haznesi olmalarının yanı sıra, yeryüzünü sabitleyici ve dengeleyici unsurlar olarak da işlev görmektedir. Bununla birlikte dağlar, ilahî bir lütuf olarak depremlere karşı yeryüzünde bariyer işlevi görmekte, bu vesileyle depremler şiddet ve kapsam yönlerinden kontrol altına alınmaktadır. Bu bağlamda çalışma, dağların Kur'ân'daki yerini yalnızca fizikî varlıkları üzerinden değil, aynı zamanda inanç, kültür ve çevresel bilinç açısından da ele alarak bütüncül bir değerlendirme sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the place of the concept of“mountain”in the Quran, its semantic frameworks, thematic areas, and the impact of mountains on human life. Mountains are addressed in a multifaceted manner in the Quran as one of the most important proofs of Allah's existence and power. Mountains are mentioned sixty one times in the Quran under various concepts such as jabal/jibal, rawasi, tur, a'lam, and tawd, touching on physical, symbolic, and spiritual developments. On the other hand, some mountains and hills mentioned in the Quran with special names such as Judi, Sina, Arafat, Safa, Marwa, and Ahkaf are highlighted as historical and sacred places by being associated with basic religious themes such as revelation, monotheism, testing, destruction and worship. The Quran, by mentioning mountains in scenes of creation, destruction, and the apocalypse of past nations, draws attention to the mortal aspects of mountains. Beyond being a physical element, mountains stand out as versatile structures that affect human life in areas such as belief, culture, economy and ecology. In addition to being repositories of many blessings essential to the continuity of life, such as water, minerals, and forests, mountains also serve as stabilizing and balancing. However, as a divine blessing, mountains act as a barrier against earthquakes, thus keeping earthquakes under control in terms of intensity and scope. In this context, this study will present a holistic assessment of mountains' place in the Quran, considering not only their physical presence but also their place in terms of faith, culture, and environmental awareness.