Soviet Transcaucasus 1917-1945: Nations in transition
Sovyet Transkafkasyası 1917-1945: Ulusların dönüşümü
  1. Tez No: 357758
  2. Yazar: DİDEM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, başlıca üç Transkafkasya milleti olan Gürcü, Azeri ve Ermenilere özellikle vurgu yaparak Sovyet milliyetler politikasını incelemektedir. Tez, Sovyet milliyetler politikasına odaklanarak üç Transkafkasya milletinin tarihine bu politika kapsamında ışık tutmayı amaçlamaktadır. Milletlere farklı şekillerde uygulanmış olsa dahi, Sovyet milliyetler politikası Sovyet yönetimi altındaki her millet için önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu çerçevede, çalışma Sovyet yönetimi altındaki Gürcü, Azeri ve Ermenilerin aynı anda hem kendilerine özgü hem de birbirine benzer olan gelişimlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, tez, Sovyet politikalarının, özellikle de milliyetler politikasının Transkafkasya milletlerinin dönüşümünde temel rol oynadığını ve bölgenin bugünkü dinamiklerini belirlediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the nationalities policy of the Soviet Union with a special emphasis on three major Transcaucasian nationalities, i.e. Georgians, Azerbaijanis and Armenians. The thesis focuses on the Soviet nationalities policy and attempts to shed light on the history of these three Transcaucasian nationalities within the context of this policy. Soviet nationalities policy, even if disparately applied for any nationality under the Soviet rule, resulted in significant consequences for all the nationalities of the Union. Within this framework, this study aims to explain both idiosyncratic and alike evolutions of Georgians, Azerbaijanis and Armenians, at the same time, under the Soviet rule. Finally, it argues that Soviet policies, specifically the nationalities policy, played the major role in the transformation of Transcaucasian nationalities and determined the current dynamics of the region.