Kamu ve kamu dışı sosyal yardım uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma: Konya örneği
A research on evaluation of governmental and non-governmental social assistance applications: Case of Konya
- Tez No: 357792
- Danışmanlar: PROF. DR. MESHUT BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Konya'da kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal yardım alanında görev yapanların düşüncelerinden yola çıkılarak kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri tarafından sunulan sosyal yardımların işleyişi ve karşılaşılan temel sorun alanları tespit edilmeye ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmeye çalışılmaktadır. Çalışma örneklemi dâhilinde Konya'da kamu kuruluşlarında, yerel yönetimlerde ve sivil toplum kuruluşlarında görev yapan toplam 103 katılımcıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Edinilen veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiş ve araştırmacının yorumuna tabi tutulmuştur. Çalışmada farklı sektörler tarafından yürütülen sosyal yardım uygulamaları karşılaştırmış, hangi sektörlerin daha etkili sosyal yardım uygulamasına sahip olduğuna ilişkin görüşler ele alınmış ve sektörlerin tek çatı altında toplanıp toplanmaması gereği üzerine yapılan yorumlar değerlendirmeye alınmıştır. Buna göre her sektörün kendi içerisinde olumlu ve olumsuz sosyal yardım uygulamalarının olduğu, katılımcıların en çok yalan/yanıltıcı beyandan dolayı sorun yaşadıkları, yoksulluk tespitinde tüm sektörlerin kullanımına açık ortak bir veri tabanına gereksinim olduğu, sosyal yardım kuruluş müdürleri ile sosyal inceleme yapanların farklı meslek gruplarından olduğu ve sektörlere göre sosyal yardım yapma amaçlarının çeşitlilik arz ettiği gibi tespitlerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde ise kamu, yerel ve sivil sektörde sosyal yardım alanında 103 kişiyle yapılan bu anket çalışması sonucu tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, evolving out of the toughts of the professionals working in the public, local government and non-governmental organizations' social assistance field in Konya, it is aimed to determine functioning and basic problems of social assistance offered by public, local governments and non-governmental organizations, and also it is aimed to propose solutions for these problems. Within the context of the study sample, a survey was conducted with a total number of 103 participants working in public institutions, local governments and non-governmental organizations in Konya. The data obtained, is analyzed via SPSS and interpretted by the researcher. In this study, social assistance applications, implemented by various sectors, are compared, assessments regarding which sectors have more efficient social assistance applications are argued out and interpretations on the necessity of rather or not bringing all sectors together, are evaluated. Accordingly, findings like all sectors have positive and negative social assistance applications within, participants have problems mostly because of untrue and misleading pronouncements, there is a necessity of having a common database open for use of all sectors, social assistance institution directors and social investigation professionals are from different occupation groups and the objectives of conducting social assistance differ in respect of sectors, are made. In the conclusion part of the study, also, solutions for problems, which are identified as a result of the survey conducted with 103 professional participants from public, local government and non-government sectors, are offered.