Çocuk şarkılarının zorluk derecelerine göre sınıflandırılması üzerine bir deneme
An essay on the classification of children songs according to the degree of difficulty
  1. Tez No: 357798
  2. Yazar: MUSTAFA ÇORAK
  3. Danışmanlar: DR. ATİLLA ÇAĞDAŞ DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, çocuk şarkılarının zorluk derecelerine göre sınıflandırılması amacıyla yapılmıştır. İlkokul müzik eğitimi sürecinin en önemli araçlarından birisi olan çocuk şarkılarının, kolaydan zora doğru sınıflandırılması ve sıralanması ile okul öncesi ve ilkokul kademesinde çalışan birçok eğitimciye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Araştırma kapsamında belirlenen 42 çocuk şarkısının, uzmanların görüş, fikir, öneri vb. düşünceleriyle oluşturulan iki form yardımı ile“zorluk dereceleri”belirlenmeye çalışılmıştır. Formlardan bir tanesi daha çok nesnel veriler içeren maddelerden oluşurken diğeri daha çok öznel veriler içeren maddelerden oluşmuştur. Araştırma grubundaki 42 çocuk şarkısının zorluk dereceleri, iki formdan elde edilen verilerle belirlenerek; bulgular, tablolar yardımı ile sunulmuş ve yorumlanmıştır. Tezin son kısmında ise, iki formun birlikte yorumlanması ile 42 şarkının kendi içinde kolaydan zora doğru sıralaması yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of children's songs were made for the purpose of classification according to the degree of difficulty. Elementary music education is one of the most important tools of the process of children's songs, from easy to difficult, with the classification and ranking of many educators working in pre-school and primary school levels are thought to be helpful. 42 children's songs within the context of research, expert opinions, ideas, suggestions, etc.. With the help of two forms created with thoughts of“degrees of difficulty”was to determine. One of the form's data objects containing material composed of more than the other is composed of substances containing the data is very subjective. Degrees of difficulty in the study group of 42 children's songs, determined by the data obtained in two forms; findings are presented and interpreted with the aid of tables. In the last part of the thesis, together with the interpretation of the two forms of 42 songs from easy to difficult in its own right rank was attempted.