Türkiye'de 1980 sonrası basılı yayıncılıkta kullanılan stok imajın grafik tasarıma etkisi
The effect on graphic design of ready image used in printed publishing in Turkey after 1980
- Tez No: 357797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAVAŞ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Masaüstü Yayıncılığın ortaya çıkmasıyla birlikte grafik tasarımın süreçleri hız kazanmıştır. Daha önce çok zor olan ve çok zaman gerektiren işler, artık çok kısa sürede ve kolayca yapılır hale gelmiştir. Bu gelişmeyi daha da hızlandıran gelişme ise internetin ortaya çıkmasıyla birlikte yaşanmıştır. İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte bilgiye daha kısa bir sürede ulaşım mümkün hale gelmiştir. Bu olanaklarla birlikte birçok avantajın yanısıra birçok dezavantaj da ortaya çıkmıştır. Önceleri imaj ihtiyaçlarını dia bankaları, illüstratoÅNrler ya da fotoğraf çekimi ile karşılayan grafik tasarım sektörü internetin ortaya çıkması ve stok imaj ajanslarının internet üzerinden imaj satışına başlamasıyla birlikte bu mecraları kullanmaya başlarmıştır. Daha hızlı hale gelen imaja ulaşma imkanı beraberinde hızlı tasarım beklentisini de getirmiştir. Böylelikle grafik tasarımın süreçlerinde önemli oranda değişimler yaşanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the development in desktop publishing, graphic design and it's processes have been gained momentum. The tasks which had been difficult and would take long time to complete before, now can be done easily in a short time. The internet has led to this development to take place much faster. The internet provided fast access to information. Along with it's advantages, this new possibilities have brought some disadvantages too. Previously, graphic design industries had fed their need of“image”with film slide, illustrators, or photo shoot. With the emergence of the internet, stock image companies have started to provide“images”trough the web to these industries. The access to“image”became faster, but this also brought fast design expectations and shorter deadlines. With these developments important changes have been taking place in the process of graphics design.