Textual organization of articles: A move analysis of research articles in aerospace engineering
Makalelerin metinsel organizasyonu: Havacılık ve uzay mühendisliği araştırma makalelerinin adım analizi
  1. Tez No: 357800
  2. Yazar: İRFAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Swales'in (1990) çığır açan, araştırma makalelerinin giriş bölümlerini incelediği, adım yapısı çalışmasından bu güne kadar pek çokları CARS modelini çok farklı alanlarda yazılmış olan makalelerin farklı bölümlerine uygulamışlardır (Örnek olarak doğal bilimler, sosyal bilimler, yardım mektupları ve daha pek çok alan). Bu çalışma tam boyutlu Havacılık ve Uzay mühendisliği araştırma makalelerinde baskın olan adım yapısını incelemiştir. Çalışmanın nihai amacı doğrultusunda, 25 dergi içerisinden seçilen 4 ana dergiden 8 makalelik bir bütünce oluşturulmuştur. Tüm cümleler Kanoksilapatham'ın (2005) bio-kimya araştırma makaleleri için oluşturduğu adım yapılarının uyarlanmış hali kullanılarak kodlanmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki Havacılık ve Uzay mühendisliği araştırma makalelerinden oluşan bütünce tutarlı bir adım yapısı göstermiştir. Çalışmanın çıktıları, kurumların havacılık ve uzay mühendisliği bölümlerinde okutulan derslere uygulanabilir ayrıca özel/akademik amaçlı İngilizce öğretenler tarafından da kullanılabilir. Çalışma, aynı zamanda, ileride yapılacak olan farklı alanlardaki adım yapısı çalışmalarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since Swales' (1990) pioneer move analysis study, which analyzed the research article introductions, many have applied CARS model to different sections of articles from varying fields (i.e. natural sciences, social sciences, fundraising letters, and several other fields). The present study investigated the dominant move structures in full-length Aerospace Engineering Research Articles. For the ultimate aim of the study, a corpus of 8 articles from 4 core journals is collected. All the sentences are coded by using an adapted version of Kanoksilapatham's (2005) move structures for biochemistry research articles. The results of the present study showed that Aerospace Engineering research articles have a consistent move structure. The outcomes of this study can be implemented in the writing courses taught in aerospace engineering departments likewise by those who teach EAP/ESP. The findings also supply insights for future move analysis studies in different disciplines.