Fikret Ürgüp'ün öyküleri ve öykücülüğü üzerine bir inceleme
A survey on Fi̇kret Ürgüp's stories and story-writing
- Tez No: 357805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ÇONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, edebiyatın şiir, gezi yazısı, deneme, anı, öykü gibi pek çok türünde eserler veren Fikret Ürgüp'ün asıl sanatçı kişiliğini yansıtan ürünlerinin öyküleri olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla yazarın öyküleri nicelik ve nitelik yönünden temasal bir sınıflandırmaya tabi tutularak, yapı unsurunun tamamlayıcısı konumundaki diğer öğeler de ağırlıkları oranında incelenmiştir. Temalar belirlenirken yazarın mesleği olan doktorluk ve aldığı psikiyatri eğitimi de göz önüne alınmıştır. Bu doğrultuda Fikret Ürgüp' ün öyküleri temasal olarak incelenmiş, üzerinde durduğu konu ve kavramlar belirlenmiş, dönem ile ilişkileri araştırılmış, sanat anlayışı ve öykücülüğü bu doğrultuda tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ulaştığı en genel sonuç, Fikret Ürgüp'ün öykülerinde bireysel temalara ağırlık verdiği ve öykülerinde bilinçaltı ve rüya kavramları üzerinde durduğudur. Freud'a göre yönelişlerimizin esas güç kaynağı olan bilinçaltının, rüyalardan sonra en fazla sanat alanında yansıma imkânı bulur. Sanattaki bu yansıma Fikret Ürgüp' ün öykücülüğünde vücut bulur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show that the works are the stories which reflect the real artistic personality of Fikret Ürgüp, who gave many works in many genres of literature like poetry, travel writing, essay, memoir and narrative nonfiction. For this purpose, by subjecting writer's stories to classification in terms of quality and quantity, the other items which are the supplementaries of the component have been examined respectively. When deciding on the themes, the writer's occupation as a doctor and his education on psychiatry are taken into consideration. In this sense, the stories of Fikret Ürgüp have been examined in a thematic way, the themes and concepts, he accentuated, have been tried to be identified, their relations to the period have been searched, his artistic understanding and his narrative writing have been tried to be stated in that sense. The overall conclusion of this study is that Fikret Ürgüp focused on individualistic themes in his stories. He put emphasis on these concepts; subconscious and dreams in his stories. For Freud, as well as in dreams, subconscious which is the basic source of our tendencies finds opportunity of reflection in art. That reflection in art appears in Fikret Ürgüp's story-writing.