Yiyecek içecek işletmelerini tercih eden tüketicilerin deneyimlerinin bireyselleştirilmesi kapsamında bir üretim şekli olarak butik üretim uygulaması
In the context of consumers' experience customization who prefer the food and beverage establishment boutique production as an application method of production
- Tez No: 357806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞDUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üretim sürecinin her bir müşteri istek ve ihtiyaçlarına yönlendirilmesi diğer bir ifadeyle üretimin kişiselleştirilmesi durumu 'butik üretim (kişiye özel üretim/ customization)' kavramı ile ifade edilmektedir. Yiyecek içecek işletmeleri sürekli değişen bir çevrede faaliyet göstermekte olup, değişen çevreden de yoğun olarak etkilenmektedirler. Talepte meydana gelen değişmeler arzı da yoğun olarak etkilenmektedir. 21. yüzyılda değişen dünya ile birlikte tüketici ihtiyaç ve istekleri de değişime uğramış ve artık tüketiciler sadece kendileri için üretilmiş, sadece kendilerine sunulmuş, sadece kendileri için tasarlanmış ürünler ve hizmetler talep etmeye başlamışlardır. Ürün ve hizmetlerin, bir işletmenin ya da örgütün varlığının temel dayanağını oluşturduğu ve tüm işletmelerde temel amacın müşteri istek ve beklentilerini karşılayacak ürün ve hizmetlerin üretmek olduğu bilinmektedir. Bireyselleşen bir taleple karşı karşıya kalan yiyecek içecek işletmeleri, bu talebe cevap verecek ürün ve hizmetler sunmak durumundadır. Bu da yiyecek-içecek işletmeleri için üretim sürecinin müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmesi konusunu gündeme getirmektedir. Yapılan çalışma göstermiştir ki yiyecek içecek işletmelerinin yeme-içme deneyiminin bireyselleştirilmesi kapsamında bir üretim şekli olarak butik üretim tüketiciler açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The production process is directed by the needs of each customer, in other word the case of the production of customized is called boutique production. Food and beverage enterprises operating in a constantly changing environment and they are also heavily affected by the changing environment. Supply is also heavily affected by changes occurring in demand. 21 century along with the changing world has also changed consumer needs and requests and now consumers are beginning to demand products and services which are made, presented, designed just for them. Products and services are the main reason of the the existence of a business or organization and also it is known that the main purpose of all businesses is that meet customer demands and expectations. To meet customer demands and expectations, all businesses use their prudoct and service. In today food and beverage companies confront customized demands. In this situation boutique production come into question for food and beverage companies. The research showed that individualization of eating and drinking experience is important for customers which choose food and beverage companies.