Sürdürülebilir yiyecek - içecek hizmetleri: Yeşil restoran hareketi
Sustainable food - beverage services: Green restaurant movement
- Tez No: 510397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmada restoran yöneticilerinin işletmelerinde çevre dostu restoran uygulamalarını benimseme niyetleri ile restoran tüketicilerinin yeşil restoranları tercih etme niyetleri araştırılmıştır. Niyetleri etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik yeniliğin yayılımı teorisi ve planlı davranış teorisi temel alınarak araştırma modeli oluşturulmuştur. Bu model çerçevesinde iki grup için iki farklı veri toplama aracı kullanılmış, belirlenen çalışma evreninde kota örnekleme yoluyla öncelikle Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren 507 yiyecek – içecek işletmesi yöneticisinden daha sonra Ankara ve İstanbul illerindeki yiyecek – içecek işletmelerini sosyal medyadan takip eden 446 tüketiciden veriler toplanmıştır. İki gruptan toplanan anketlerin eksik veri, aynı işaretleme ve uç değerleri ayıklama nedeniyle yönetici grubundan 415 anketten, tüketici grubundan ise 423 anketten elde edilen veriler analizlerde kullanılmıştır. Öncelikle değişkenleri ölçmek için kullanılan ölçeklerin her biri iç tutarlılık analizleri ve doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Daha sonra modelde yer alan hipotezler yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Ölçüm sonuçlarının güvenirlik (birleşik güvenirlik), geçerlik (uyum ve ayırıcı) şartlarını ve diğer varsayımları (normallik, VIF, tolerans) karşıladıkları görülmüştür. Beş değişkenden (yeniliğin algılanan özellikleri, davranışa yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve davranışsal niyet) oluşan model elde edilen veriler ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the intentions of restaurant managers to adopt eco - friendly restaurant practices in their businesses and the intentions of restaurant consumers to choose green restaurants were investigated. In order to investigate the factors influencing the intentions, a model was developed based on the theory of innovation diffusion and the theory of planned behavior. Two data collection tools were employed for two groups in this model framework. Through the quota sampling method, data was collected from 507 food and beverage managers operating in Ankara and Istanbul provinces and later data were collected from 446 restaurant consumers who followed the social blog related to food and beverage business in Ankara and Istanbul. Data collected from 415 questionnaires from manager group and 426 questionnaires from the consumer group were used for analysis because of missing data, the same marking and extreme values. First, each of the scales used to measure variables were subjected to internal consistency analyzes and confirmatory factor analysis. Then the hypotheses in the model were tested with the structural equation model. The results of the measurements were observed to meet the reliability (composite), validity (convergent and discriminant analysis) requirements and other assumptions (normality, VIF and tolerances). The model, which consists of five variables, (perceived innovation characteristics, attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavioral control and behavioral intention) was validated by the data obtained.