Seeking redress at the signoria: Ottoman merchants in dispute with the Republic of Venice in the Early Modern Era
Signoria'da hakkını aramak: Erken Modern Dönemde Osmanlı tüccarlarının Venedik Cumhuriyeti'yle hukukî davaları
- Tez No: 357824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU, PROF. DR. SURAIYA FARQHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Erken Modern Dönem'de Venedik Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu'ndan gelen kalabalık ve kozmopolit bir tüccar grubuna ev sahipliği yapmaktaydı. Büyük ihtimalle Venedik o dönemde Batı Avrupa'da Osmanlı ticaretinin en büyük merkeziydi. Bu Osmanlı tüccarlarının varlığı, yakın zamanda yapılan birçok araştırmada söz konusu edilmişse de genelde bu araştırmalar ticari işlemler, Venedik'e götürülen mallar, tüccarların kimliği ve tüccarların konaklama meselesi üzerinde durmuşlardır. Venedik'le Osmanlı ticaretini düzenleyen hukukî sistem ve Osmanlı idarecilerinin bu ticarete yönelik tavrı hâlâ az araştırılmış ve az bilinen bir konudur. Bu tez on altıncı yüzyıl sonu ve on yedinci yüzyıl başında Venedik tebaaları ve idarecileriyle bazı Osmanlı tüccarları arasındaki üç hukukî davaya odaklanmaktadır. Bu araştırma, zarar görmüş tüccarların haklarını ararken Venedik'e karşı izledikleri hukukî yolları, Osmanlı idarecilerinin bu davalara yönelik tutumunu ve Osmanlılarla Venedikliler arasında davaların müzakere sürecinde ahidnamelerin (kapitülasyon) taraflarca nasıl yorumlandığını incelemektedir. Bu araştırma, Erken Modern Dönem'de Akdeniz'deki ticaret üzerine olan tarihyazımının Osmanlı idarecilerinin, kendi tebaalarının uluslararası ticari girişimleriyle ilgisi olmadığı iddiasını sorgulamakta ve o ticareti düzenleyen hukukî çerçeve üzerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the early modern era the Republic of Venice hosted a vast cosmopolitan community of merchants from the Ottoman Empire. It was probably the most important place of Ottoman commercial deployment in Western Europe. While the presence of Ottoman merchants has recently been the subject of several studies, the latter have dealt mainly with the commercial dealings, the identity of the merchants, and the problem of housing. What is still little known are the legal framework that regulated the Ottoman trade with Venice and the perspective of the Ottoman authorities on it. This thesis analyzes three important legal disputes between some Ottoman merchants and Venetian subjects and authorities that took place between the end of the sixteenth and the beginning of the seventeenth century. It investigates the legal ways pursued by the aggrieved merchants in seeking redress against Venice, the attitude of the Ottoman authorities towards their cases, and the debate between the Ottomans and the Venetians over the contents of the ahidnames, the capitulations, during the unfolding of the disputes. Overall this study aims to question the assumption of most of the historiography on the Mediterranean trade during the early modern era that the Ottoman authorities were unconcerned with the international commercial ventures of their subjects and to shed some light on the legal framework that regulated that trade