Factors affecting the usage of social CRM applications
Sosyal CRM uygulamalarının kullanımında etkili olan faktörler
  1. Tez No: 357825
  2. Yazar: MEHMET NURİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN NASIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnternet teknolojilerindeki gelişim hayatımızda bir çok şeyi değiştirdi ve sosyal medya bu değişimin önde gelen kavramlarından biri haline geldi. Bugün insanlar sosyal ağlarda kayda değer zaman geçirmekteler ve bu gerçeğin iş dünyasına da yansımaları bulunmakta. Günümüz iş hayatında müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) stratejileri önemli yer tutarken, firmalar müşteri aktivitelerine sosyal medyayı da adapte etmek istemektedirler. Tüm bu gelişmeler sosyal CRM denilen kavramın ortaya çıkmasını tetikleyen unsurlardır. Bu çalışma Türk tüketicilerinin sosyal CRM uygulamalarını kullanmalarında etkili olan faktörleri tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mevcut literatürün incelenmesinin ardından tüketici davranışlarını etkileyebileceği düşünülen sekiz faktör tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları tüketicilerin iletişim kurdukları markayla halihazırda sürdürdükleri ilişkileriyle birlikte kişisel bilgilerinin gizliliği ve güvenlik konularındaki hassasiyetlerinin sosyal CRM uygulamalarının kullanılmasında daha çok etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Improvements on internet changed many things in our lives and social media is one of the important changes that happenED. Today, several people spend significant amount of time on social networking sites. This situation also affected business. Customer relationship management (CRM), which is a quite popular concept in the professional world, strategies of companies started to change and they wanted to adopt new technologies to their existing daily activities with the consumers. This is how Social CRM, another new concept, emerged. In this study, factors affecting social CRM applications usage in Turkey has been researched. Eight potential factors determined by examining the extant literature and the results show that consumers' existing relationship with brand interacted and their privacy and security concerns are the most influential issues for Turkish consumers' social CRM applications usage.