Böbreklerdeki filtrasyon değişikliklerine bağlı olarak böbrek üstü bezlerinde meydana gelen değişmeler
Adrenal gland changes related with renal filtration disorders
- Tez No: 357870
- Danışmanlar: DR. DANIŞMAN YOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, böbrek bozukluklarının böbrek üstü bezlerinde herhangi bir değişikliğe yol açıp açmadığı incelenmiştir. Araştırma,120 baş erkek Merinos kuzu ve 30 baş erkek sığırdan alınan, toplam 15U çift böbrek ve böbrek üstü bezi üzerinde yapıİmiştır.Kuzu materyali 87/15 no'lu projeden sağ¬lanmıştır.bu projede, konsantre yemlemeye tabi tutulan kuzu¬larda bübrek taşı oluşması ve bu oluşumun önlenmesi için, l/i- tamin-A, ya da alkali su içirmekle önleme yöntemleri, tek ba¬şına veya beraberce uygulanmıştır. Sığır materyali ise, U.ü. Veteriner Fakültesi besi ünitesi hayvanları ile,Bursa Et ve öslık Kurumu'nda kesilen, kasaplık besi hayvanlarından elde edilmiştir. Toplanan böbrekler (15ü olay), histo-patolojik ola¬rak incelendikten sonra, lezyanlara güre 4 gruoa ayrılmıştır. 1 . grup,histopatolojik muayenede sağlam olduğu saptanan kont¬rol grubu (31 olay) Dİup, hastalarla karşılaştırılmada kul¬lanılmıştır .Lezyon görülenler ise sırasıyla, hafif (35 olay), orta (4 7 alay) ve ileri derecede hasarlı böbrekler (37 olay) alarak sınıflandırılmıştır. Bütün bu böbreklere ait adrenal bezler de, ışıklı mikroskopta incelenmiş ve bu incelemede, böbrek üstü bezle¬rinin, böbreklerdeki bozukluklarla paralel seyreden ve ista¬tistik önemi büyük olan,çeşitli değişiklikler gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study uas to examine the possible ef¬fects of renal disorders on the adrenal glands of sheep and cattle kept on fattening diets. The study material that included kidneys and adrenal glands in pairs, was obtained from 120 heads of male merino lambs and 3U heads Qf cattle of mixed breeds. The kidneys and adrenals obtained from lambs that were also used as the material for the project Q7/15 which was supported and fi¬nanced by the Uludağ University Research fund, and aimed to study the preventive effect of alkalinizatian of drinking water supply and vitamin-A coadministration on the farmati- on of urinary calculi in fattening sheep. Bovine material was collected in Et ve Balık Kurumu'a slaughter house in Bursa. The kidneys were divided into four groups fallowing the histologic examinations according to their pathology. The first group, consisted of 31 heads of lambs* material only that did not exhibit any pathologic lesion and was used the negative controls to compare the rest of diseased kidneys, since the cattle material were all at least dama¬ged in part of ranal failure due to the ageing of animals. The diseased kidneys of second group were classified as the least damaged cases and totaled up to 35 heads (cattle 5 and lambs 30).The third group included moderately damaged i+? pairs of kidneys (cattle 9, lambs 38), and the last grout was consisted of 37 cases (cattle 16, lambs 21) and were the heavily damaged kidneys. Similarly the adrenal glands belonging the same ani¬mals were also examined under the light microscopy and the pathological findings which were statistically very impor¬tant changes and were in a strict correlation with the seve¬rity of renal damage were summarized as follows: a) A general increase in the amount of stromal con¬nective tissue ( 25.*+ %, R^TD.001), and metaplastic changes in it ( 16.1 % vs 3.2 % in normal aged animals). b) Hyalinized cells in the medullary portion of the gland of animals with diseased kidneys ( 17.0 %, P^Q.DQD.