The assessment of biochemical marker of corrected calcium, phosphorus with procalcitonin level in patients with chronic renal failure
Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda prokalsitonin düzeyi ile düzeltilmiş kalsiyum, fosforun biyokimyasal belirtecinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 738399
  2. Yazar: SADEQ KHAMEES HAMMAD HAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Komplikasyon durumunda böbrek yetmezliği, iskemi veya böbreğe toksik hasar nedeniyle glomerüler filtrasyon hızında (GFR) ani bir düşüş olarak karakterize edilir. Kalsiyum ve fosfor metabolizması sorunları, kronik böbrek hastalığında yaygındır. Bu vaka-kontrol çalışmasına yüz katılımcı, böbrek yetmezliği olan altmış hasta ve 40 yaş uyumlu sağlıklı kontrol olarak hizmet verildi. Bu çalışma sırasında, kalsiyum, kan üre, prokalsitonin, albümin, fosfor, glomerüler filtrasyon hızı ve hemoglobin dahil olmak üzere çeşitli biyokimyasal böbrek fonksiyonları değerlendirildi. Ortalama serum prokalsitonin, albümin, kreatinin ve fosfor düzeyinde sağlıklı gruba göre hastalarda anlamlı istatistiksel farkla anlamlı bir artış vardı; Öte yandan, hemoglobinin yanı sıra her iki GFR değerinde de belirgin bir azalma vardı, buna ek olarak, iki grup arasında kalsiyum düzeyi açısından da Anlamlı bir fark yoktu. Sonuç olarak, diğer biyokimyasal konsantrasyonlardaki artışla karşılaştırıldığında, hasta grubu ile sağlıklı denekler arasında kalsiyum düzeyinde anlamlı bir fark olmaması ve GFR'ye ek olarak hemoglobin düzeyinde azalma olması, bunun açık bir göstergesidir. inflamatuar sürecin bir sonucu olarak böbreklerdeki hasarın boyutu ve böbrek yetmezliği evresindeki ilerleme.
Özet (Çeviri)
Renal failure in case of complications is characterized as a sudden decline in glomerular filtration rate (GFR) arising from ischemia or toxic insult to the kidney. Calcium, as well as phosphorus metabolism issues, are prevalent in chronic renal disease. This case-control study included a hundred participants, sixty patients with renal failure, and forty served as age-matched healthy controls. During this study, various biochemical kidney functions were assessed, including calcium, blood urea, procalcitonin, albumin, phosphorus, glomerular filtration rate, and haemoglobin. There was a significant increase in the mean serum level of procalcitonin, albumin, creatinine and phosphorous with a significant statistical difference in patients compared to the healthy group; on the other hand, there was an apparent decrease in the value of both GFR in addition to haemoglobin, in addition to that, there was no difference Significant in respect to the level of calcium between the two groups. In conclusion, the lack of any significant difference in the level of calcium between the group of patients and healthy subjects, as well as the decrease in haemoglobin level in addition to GFR, compared to the increase in other biochemical concentrations, is a clear indication of the extent of damage in the kidneys as a result of the inflammatory process as well as progression in the stage of renal failure.