Hava kaynaklı ısı pompası ve konutlarda uygulamaları
Aír source heat pumps and practíce in houses
  1. Tez No: 357875
  2. Yazar: YAKUP TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde kullanılan enerji kaynaklarının kısıtlı olması, varolan kaynakların daha verimli kullanılmasını ve yeni enerji tür¬lerinden yararlanma çalışmalarını zorunlu hale getirmiştir. Bu e- nerji türleri dış hava, yeraltı ve yerüstü suları, güneş ve toprak olabilir. Bu projede, ısı kaynağı olarak havadan faydalanarak hava / hava ısı pompası tesisi ile, konut ısıtılması üzerine çalışılmıştır. Projelendirmeye esas olan bir bodrum, bir zemin ve bir nor¬mal kattan oluşan, hava ısı değiştiricilerini bordumda yerleştiril¬mesine uygun kalan bir binaya havalandırma kanalları ile ısıtma me¬todu uygulanmıştır. Hava kaynaklı ısı pompası ile ısıtma yapılacak sistemlerin projelendirilmesinde, ortalama aylık ve mevsimlik ısıtma tesir kat-sayılarının bilinmesi istenir. Adana için aylık ortalama dış sıcaklıklara bağlı olarak, yo- ğuşturucudan atılan tesir katsayısı bulunmuştur. Aylık ortalama dış hava sıcaklığının en küçük olduğu Ocak ayı için yoğuşturucu ve bu- harlaştıncı boyutlandırılmış, kompresör gücü bulunmuştur. Hava kaynaklı ısı pompası ile fuel - oil'le kat kaloriferi¬nin yıllık yakıt sarfiyatı yönünden ve ilk yatırım maliyeti yönün¬den mukayesesi yapılmış, elde edilen bilgiler sonucunda öneriler su¬nulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today limited energy sources, forces us using available sources more efficiently and finding methods to utilize new types of energy These energy forms can be atmospher,underground and onground water, sunshines or earth. In this projeckt it has been worked on house heating with atmospher/atmospher heat pumps ,using the atmospher as energy source. The house which is formated of a cellar,a ground-floor and one store must conformable to place the air heat exchangers in the cellar.There we practice heating methods with ventilator cannels. For projeckting heating sistems which works with atmospher source heat pumps,month avarage and season heating influence coefficient must be known. The attack heat quantity of the compresor dependent to the avarage exterior tempratures ,compresor power,month and seasons heating influence coefficients has been found for ADANA.The Condensor and the evaporator has' been dimensioned to January that has minimum month avarage of exterior air tempratures .So the com¬presor power has been found. Hot air sleeves which works with fuel-oil and atmospher source heat pumps has been comparised to the direction fuel expen¬diture and investment costs.At last to the founding knowledges it has been presented offers.