Rize bölgesi için toprak ve hava destekli hibrit ısı pompasının kullanılabilirliğinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of usability of soil and air assisted hybrid heat pump for Rize region
  1. Tez No: 764904
  2. Yazar: MERYEM DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KUVVET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çağımızda yaşanan enerji sorunları nedeniyle yenilenebilir enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Çevreye olan zararlarının az olması bakımından temiz enerjide rüzgar, güneş, hidroelektrik gibi enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır. İklimlendirme sektöründe kullanılabilirlik ve kolay erişilebilirlik açısından ısı pompaları ilgi görmektedir. Konutlarda ısıtma ve sıcak su kullanım amacıyla hava ve toprak kaynaklı ısı pompaları kullanımı daha yoğundur. Bu tez çalışmasında Rize ili iklim şartlarında bir konutun TS 825'e göre ısı kayıpları hesaplanarak toplam ısı ihtiyacı belirlenmiş ve hava kaynaklı, toprak kaynaklı ve iki sisteminde aynı anda çalıştığı hibrit ısı pompası sistemi ile karşılanabilirliği analiz edilmiştir. Meteorolojiden Rize ili için hava ve toprak sıcaklık değerleri alınmış ve tezde verilen kabuller dikkate alınarak EES programında termodinamik analiz yapılarak QL, QH, COP ve elde edilen enerji miktarları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda konut için gerekli olan enerji en fazla Ocak ayında 2552,17 kWh olarak belirlendi. QL, QH, COP ve enerji miktarları en yüksek Temmuz ayında toprak kaynaklı ısı pompası sisteminde sırasıyla 3,020 kW, 4,079 kW, 7,251 ve 3034,78 kW olarak elde edildi. 120 kPa buharlaştırıcı basıncı ve 500 kPa yoğuşturucu basıncında toprak kaynaklı ısı pompası Rize bölgesi için kullanımının uygun olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Due to the energy problems in our age, the demand for renewable energy is increasing day by day. Energy sources such as wind, solar and hydroelectric come to the fore in clean energy in terms of less damage to the environment. Heat pumps are of interest in the air conditioning sector in terms of usability and easy accessibility. The use of air and soil source heat pumps for heating and hot water use in residences is more intense. In this thesis, the total heat need of a house was determined by calculating the heat losses according to TS 825 in the climatic conditions of Rize province, and its affordability with air source, ground source and hybrid heat pump system in which it works simultaneously in both systems was analyzed. The air and soil temperature values for the province of Rize were taken from meteorology and the thermodynamic analysis was performed in the EES program, taking into account the assumptions given in the thesis, and the QL, QH, COP and the energy amounts obtained were evaluated. As a result of the study, the energy required for the residence was determined as 2552.17 kWh in January.The highest QL, QH, COP and energy amounts were achieved in the ground source heat pump system in July as 3,020 kW, 4,079 kW, 7,251 and 3034.78 kW, respectively.It was concluded that a ground source heat pump with 120 kPa evaporator pressure and 500 kPa condenser pressure would be appropriate for the Rize region.