The Origin of gneisses in the Çine submassif ( Menderes massif )
  1. Tez No: 35788
  2. Yazar: TAMER GEZBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT KUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZ ?Menderes Masifi'nin Çine Asmasifin'de Aydın'm güneyinde 2 yer alan inceleme alanı yaklaşık 190 km 'lik bir alanı kapsamaktadır. Çalışma alanında, Menderes Masifi'ne ait metamorfitler ve bu kayaları uyumsuz bir dokanakla örten Neojen yaşlı karasal tortullar yer almaktadır. Çalışma alanındaki metamorfik istif baskın olarak gnays ve çeşitli kalınlıklarda gnays ve metavolkanit seviyeleri içeren mikaşist ve granat-mika şist ardalanmasından oluş maktadır. Ayrıca şistler içerisinde amfibolitik seviyeler sıkça gözlenmektedir. Şistler içerisinde değişik boyutlarda ve farklı seviyelerde gözlenen gözlü gnays ve metavolkanitlerin üst ve alt dokanakları şistlerle uyumlu ve geçişlidir. Şistleri üstleyen gözlü-granitik karakterdeki gnaysların şistlerle olan doka- nakları geçişli ve uyumludur. Dokanaklara yakın kesimlerde şistler iri biotit benekli ve kuvars ve feldpatça zengin seviyeler şeklindedir. Küçük ve seyrek feldspat gözlü gnayslar, bu geçiş zonunda şistlerle ardalanmalı olarak gözlenmektedir. 15-20 m kalınlıktaki bu geçiş zonu bantlı ve ince taneli gnayslarla üstlenmektedir. Dizilimin en üstünde bantlı-gözlü gnayslar yer alır. Neojen yaşlı karasal tortullar açısal uyumsuzlukla meta morfik temeli örter. Gözlü gnayslar magmatik kökenli, granit/granodiyorit/düşük kalsiyumlu granit bileşiminde, kalkalhalen karakterli, sialik kökenli ve levha içi granitlerdir. Granitik gnayslar ise magmatik kökenli, granit/ tonalit bileşiminde, kalkal- kalen karakterli sialik kökenli ve levha içi granitlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located at south of the city of Aydm in the Çine Submassif in the Menderes Massif covers an area, 2 of approximately 190 km. In ascending order, the rock sucression of the region is given as follows: metamorphic basement belonging to the Menderes Massif and Neogene terrestrial sediments covering the basement discordantly. The metamorphic succession is dominantly formed by gneiss and mica schist and garnet-mica schist intercalation containing gneiss and metavolcanite levels in varying thicknesses. Amphibolitic levels in schists are also common to see. The bottom and upper contacts of augen gneiss and meta- volcanites that are observed in schists in varying sizes and different levels are concordant and transitional with schists. Gneisses in augen-granitic character overlying schists also have transitional and conformable contact with schists. Schists adjacent to the contacts are in form of big biotite spotted and containing the quartz and feldspar-rich levels. Gneisses with small and sparse feldspar augenes are observed as intercalated with schists in this transitional zone. Banded and fine grained gneisses overlie this transition zone that is 15-20 m in thickness. At the top of the sequence banded-augen gneisses are located. Neogene terrestrial sediments cover the metamorphic basement with angular disconformity. Augen gneisses are magmatic in origin, granite/granodiorite/ lower-calcium granite in composition, showing calcalkalen afinity, sialic in origin and placed at within-plate type granite field. Granitic gneisses are magmatic in origin, granite/tonalite in composition, showing calcalkalen afinity, sialic in origin and placed at within-plate type granite field.