Reliability analysis of adaptive control systems
Adaptif denetim sistemlerinde güvenilirlik analizi
- Tez No: 35790
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET ADAPTİF DENETİM SİSTEMLERİNDE GÜVENİLİRLİK ANALİZİ Bu tezde, yeni bir araştırma sahası olan denetim sistemlerinde güvenilirlik kavramı ortaya konmuştur. Genellikle stokastik adaptif algoritmalarla denetlenen karmaşık sistemler Önemli ve kritik görevler üstlenmiştir. Bu tür sistemlerde yüksek güvenilirlik sağlamak, Çağdaş denetim mühendisleri için artık bir zorunluluk olmuştur. Bu çalışmada, öncelikle, adaptif denetim tekniklerinin sistem tasarımlarındaki güvenilirliğin değerlendirilmesinde uygulanması amacıyla bir yapısal güvenilirlik analizi yaklaşımı geliştirilmiştir. Yapısal güvenilirlik, sistem tasarımının entegrasyonu, bütünlüğü, erişilebilirliği ve bağlılığının ölçülerini sağlar. Bu yaklaşım tipik bir adaptif denetim sistemine uygulanmıştır. Böyle bir analizde, sistem tasarımında olası arızalar ve sistemin yapısal karmaşıklığı göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçlar göstermiştir ki, biribirine bağlı ve girişik karmaşık algoritmalardan ziyade hiyerarşik modüler bir yapının kullanımı ve sistem bütünündeki basitlik anlayışı güvenirliliğin önemli ölçüde artmasını sağlayacaktır. İkinci ve tamamlayıcı bir diğer analiz ise işlemsei güvenilirlik analizi olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada aynı adaptif denetim algoritmasının işlemsel güvenilirlik analizi tartışılmıştır. Bu analiz için arıza durumları ve etkileri analizi adı altında geçen ve amacı isteklerdeki hataları belirlemek olan bir hata önleme tekniği kullanılmıştır. Adaptif denetleyici, denetim algoritması tasarımında olabilecek ve model tanımlama sürecinin bir karakteristiği olan hatalara açıktır. Bu nedenle, bu tezde, ana arızalar ve bunların hatâ-ağaç gösterimlerine yer verilmiş ve hatayı algılama yeteneği olmayan bir sistem ile danışman sistem içeren bir başka sistemin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Son olarak, daha da genişletilebilir güvenirlilik analizleri ileride yapılacak çalışmalara örnek olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT RELIABILITY ANALYSIS OF ADAPTIVE CONTROL SYSTEMS by GÜLÇlN ARMAĞAN Master of Sciences, August 1994 (B. Sc., Boğaziçi University EE'92) Directed By: Prof. Dr. SÜHA BAYINDIR This thesis prösents a new field of research whlch is the concept of reliâbllity of control systems. Complex systems which are generally controlled by stochastic adaptive algorlthms have usually critical missions. Providing high reliability for such systems is an obligatory task for modern control engineers. in this study, first a stuctural reliability analysis approach is developed for application in evaiuation of the reliability of system design of adaptive control strategies. Structural reliability provides measures of system design integrity, completeness, reachability and connectivity. The approach is applied to a typical adaptive control system for on- line design. in such analysis, system structurâl complexity and potential of failure in system design are taken into account. The results show thât reliability can be enhanced by simplicity in overall system design and by the use of hierarchical modular structure as opposed to complex nested and interconnected algorithms. The second and complementary analysis is called operational relîâbilîty anâlysis. This study discusses the operational reliability of the same adaptive control algorithm by using failure modes and effects analysis which is a fault avoidance techniquewhose objective is to identify errors İn requirements of system design. The adaptive controller is susceptible to failures characteristic of the process of model identification which stem from the on-line design of the control aigorithm. Hence, in this thesis, basic failures and their fault-tree representation have been covered and a comparative study between a system without error detecting capability and a system with a supervisöry system facility is performed. Fİnally, expandable reliability analysis a re pointed as future areas of research.