Elasto-plastic stress distribution in metal coated teeth
- Tez No: 35791
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Sonlu elemanlar metodu makina mühendisliği için çok önemli bir uygulamadır. Diş hekimliğinde teorik hesaplardan daha çok pratik uygulamalar yapılır. Yapılan çalışmada kaplama çeşitlerinin birbirine göre avantajları araştırıldı. Üst çene küçük azı dişi ele alındı. Aksisimetrik ve üç boyutlu sonlu eleman modelleri kullanıldı. Hesaplama metodu olarak sonlu elemanlar metodu ve Fortran 77 bilgisayar dili kullanılmıştır. Verilen kuvvet dahilinde sadece elastik gerilmeler oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Finite element method is a very important application for mechanical engineering. In dentistry practical applications are performed rather than theoritical applications. In this work the advantages of crown types against each other are examined. Maxillary second right tooth is handed. Axisymmetric and three dimensional finite element models are used. Finite element method and Fortran 77 programming language are used. Only elastical stresses are formed using given forces.