Anyonik deterjan yüzey aktif maddesinin (LAS) tilapia (Tilapia nilotica L.) balıkları üzerine öldürücü etkisinin (LC 50) araştırılması
- Tez No: 35792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu araştırmada özellikle evlerde temizlik malzemesi olarak kullanılan anyonik deterjanın Tilapia Balıkları üzerine öldürücü konsantrasyonu saptanmıştır. Denemelerde anyonik deterjanın yüzey aktif maddelerinden biri olan Linear Alkil Benzen Sülfonat (LAS) kullanılmıştır. Deneme iki seri halinde yapılmış ve statik kısa süreli biyodeney yöntemi uygulanmıştır. Deney balıklarının bulunduğu akvaryumlara Linear Alkil Benzen Sülfonat 'tan belirlenen miktarlarda eklenerek farklı zehirli madde konsantrasyonları elde edilmiştir. Elde edilen bulgular Probit Analiz Yöntemi ' ne göre değerlendirilmiş ve Tilapia Balıkları için 48 saatlik LC 50 değeri hesaplanmıştır. LAS 'm 48 saatte Tilapia Balıkları 'nm % 50' sini öldüren madde konsantrasyonu I. grupta 3.94 mg/'l, II. grupta 4.07 mg/1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
±i ABSTRACT In this study, lethal concentration of anionic detergent on Tilapia fish was found. During the experiments. Linear Alkyl Benzene Sulphonate (LAS), which is one of the surface aktive substances, and is used commonly in homes as a cleaning materials, has been used. Experiments has been aranged in two series ', and short-term static bioassay method has been used. Into the aquariums where exposed fishes were examined, with adding certain amount of Linear Alkyl Benzene Sulphonate, different- concentrations of toxicity have been noticed. Datums have been examined by Probit Analyze Method, and the 48-hr LC50 has been calculated for Tilapia. The concentration of an LAS required to kill 50 % of a sample within 48 hours, 3.94 mg/1 in the first series, and 4.07 mg/1 in the second series have been found.