Beyond the culturalization of the headscarf: Women with headscarves in retail jobs in 2000's Turkey
Başörtüsüne kültürel yaklaşımların ötesinde: 2000'ler Türkiyesi'nde perakende satış sektöründe çalışan başörtülü kadınlar
  1. Tez No: 357914
  2. Yazar: FEYDA SAYAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİSABETH MARGARETA ÖZDALGA, PROF. DR. DİLEK CİNDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez, özel sektörde satış işlerinde çalışan alt-orta sınıf, üniversite eğitimi olmayan başörtülü kadınların hayatında başörtüsünün rollerini ve anlamlarını incelemektedir. Çalışma, kültürel fark, kimlik politikaları ve Türkiye'de İslami/seküler ayrımına odaklanan analitik çerçevelere eleştirel yaklaşmakta ve bu analitik çerçevelerin, düşük statülü ve güvencesiz çalışma hayatı bağlamında başörtüsünün anlamlarını tahlil etmekteki kısıtlarına dikkat çekmektedir. Bu tezde, Türkiye'de özellikle 1990 sonrası kadın, İslam ve başörtüsüne odaklanan çalışmalarda kültürel fark ve kimlik konularına yapılan yoğun vurgu ile sosyal eşitsizliklerin gözardı edilmesi sorunsallaştırılmaktadır. Bu tez, ayrıca, önceki çalışmalarda Türkiye'de İslami/seküler kimliklerin birbirini keskin şekilde dışlayan aidiyet biçimleri olarak konumlandırılmasına eleştirel yaklaşmaktadır. Araştırma çerçevesinde, İstanbul, Ankara, Denizli, Kayseri ve Gaziantep'te katılımcı gözlem çalışmaları yapılmış, satış işlerinde çalışan başörtülü kadınlarla derinlemesine mülakat ve odak gruplar düzenlenmiştir. Çalışmanın bulguları iki başlık altında özetlenebilir: (1) Başörtülü kadınlar, satış sektöründe, güvencesiz ve düşük ücretli işlerde çalışmaya uygun bir işgücü olarak konumlandırılmaktadır. Bu sektördeki ayrımcı istihdam politikalarını anlamlandırmak, İslami/seküler ayrımından ziyade vasıfsız, güvencesiz kadın emeğinin sorunları çerçevesinde mümkün olmaktadır; (2) Araştırmanın odaklandığı alt orta sınıf, üniversite eğitimi olmayan başörtülü çalışan kadınların örtünme deneyimlerine ilişkin söylemlerinde, örtünme, sürekli müzakere edilebilen, sınıf ve statüye göre anlamı değişen bir pratik olarak kendini göstermektedir. Bu bulgu, örtünmenin tüm başörtülü kadınlar için kimlik, kültürel aidiyet ve dindarlığın ayrılmaz bir parçası olduğu tezinin sorgulanması gerekliliğini beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies the roles and meanings of the headscarf in the lives of lower middle class, non-university educated women working in private sector retail jobs. The study critically discusses the extent to which the dominant framework of politics of cultural difference, identity and a focus on Islamic/ secular divide in society in Turkey accounts for the connotations of the headscarf in low status and insecure private sector employment. The study problematizes the overemphasis on issues of cultural difference and identity in post-1990 studies on women, Islam and headscarves in Turkey and suggests an analytical framework that accounts for social inequalities rather than cultural difference. Secondly, it problematizes the reification of Islamic group identity in previous literature, and complicates the dichotomous categorization of 'secular' and 'Islamic' identities as two 'oppositional' sources of belonging. The study relies on in-depth interviews and focus groups conducted with saleswomen, as well as participant observation in five cities in Turkey: İstanbul, Ankara, Denizli, Gaziantep and Kayseri. The findings are twofold: (1) In the retail sales job market, women with headscarves are constructed as a labor force more inclined to settle for insecure, dead-end, low-paid jobs. The discriminatory employment policies that disadvantage women with headscarves are embedded in the problems of workplace democracy, and problems of unqualified, insecure women's labor; (2) Lower middle class, nonuniversity educated women with headscarves formulate the practice of wearing the headscarf as a continuously negotiated practice, with meanings contingent upon class and status cleavages, instead of formulating it as a matter of deep religiosity, identity and cultural difference.