Management of automation: A survey on systems development strategies, methods and tools
  1. Tez No: 357947
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN AKKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeni yazılım ve donanım teknolojilerinin bilgi sistemlerinin oluşturulmasında etkin bir şekilde kullanımını zorlayan etkenlerin arasında kullanıcı gereksinimlerini giderme çabası hiç kuşkusuz en büyük payı almaktadır. Bilgi sistemi edinmede donanım maliyetinin yazılım maliyetine oranı zaman içinde hızla azaldığından dolayı, yazılım geliştirme ve yazılım bakımı süreçlerinin verimlilik açısından disipline edilmesi gereği de ikinci en büyük payı almaktadır. Bilişim sistemleri sistem yaşam döngüsü içinde incelendiğinde, maliyetlerin en büyüğünü bakımın oluşturduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise başta planlama ve çözümleme aşamaları olmak üzere, çeşitli aşamalarda bazı şeylerin yapılması gerektiği gibi yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tezde, sistem geliştirme stratejisinin nasıl olması gerektiği ve ilerideki bakım maliyetlerini minimumda tutmak için bugünden izlenmesi gereken yöntemler üzerinde bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effort of satisfying the user require ents takes undoubtfully the first place within the factors that strengths the eft ctive use of the new software and hardware technologies in creation of in ormation systems. Because of the rapid fall in the proporti n of hardware cost to software cost, the need for the organization of the so are development and software maintenance periods takes the second place. When the information systems are obs rved in the system Iyfe cycle, it may be seen that the biggest cost is caused by the maintenance. The reason of this is that some things have not been done roperly in different phases, and especially in planning and analysis ph ses. In this thesis, a study is carried out for t e nature of the system development strategies and the methods that should be followed from today to maintain the future maintenance costs at minimum.