Product positioning and competitiveness analysis in Turkish white goods industry
- Tez No: 357948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında, işletmeler pazardaki konumlarını ve varlıklarını koruyabilmek için yeni yönetim tekniklerine ve üretimde yeni yaklaşımlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez Stratejik Planlama veya Yönetim anlayışını temel alarak, Türkiye beyaz eşya sektöründeki üreticiler için bir REKABET EDEBİLİRLİK ANALİZİ yapmayı hedeflemektedir. Çalışmada aşağıdaki konular İncelenmektedir; • İthal ürünlerden ve iç pazarda tüketici davranışlarının değişmesinden kaynaklanan tehlikelere karşı sektörün gücünün belirlenmesi. Ayrıca üreticilerin söz konusu tehlikelere karşı olan yaklaşımlarının incelenmesi. • Üreticilerin değişik firsat ve tehlikeler karşısındaki güçlü ve zayıf yönlerinin stratejik planlama yöntemi kullanılarak belirlenmesi. Araştırmanın bulgularına göre, Beyaz Eşya sektörü pazara ve müşteriye odaklı bir yapıya doğru dönüşüm içindedir. Müşteri ihtiyaç ve beklentileri ürün geliştirilme aşamasında daha fazla rol oynamaktadır. Güçlü satış ve servis ağlan sayesinde yerli üreticiler ithalat yoluyla iç piyasada yaşanan uluslararası rekabete hazır görünmektedirler. Fakat ihracat, üreticiler için çok yeni bir pazarlama biçimidir. Çok hızlı genişleyen iç piyasa üreticilere henüz yetmektedir. Bu sektörel çalışma Türkiye beyaz eşya pazarının belirlenmesinde yardımcı olacaktır ve üreticilere yararlı sonuçlar sağlayacaktır. Ayrıca Türk sanayiinde kalite kavramının ve stratejik planlama, yönetim ilkelerinin daha geniş anlamlarıyla yer almasına bir ilk adım oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive business environment, companies are more challenged than ever by the needs of new management techniques and new approaches in production that preserves the vitality and position of the enterprise in the market. This research thesis performs a COMPETITIVENESS ANAL YSIS for the producers in the white goods industry in Turkey, in the vision of strategic planning or management concept. The following topics are emphasized in the study; • Determining the strength of the sector against the threats of consumer behaviour change in the domestic market and imported goods from the foreign markets. Also investigating the approaches of the producers to these circumstances. • Strength and weaknesses analysis of producers against different opportunity and threats utilizing Strategic Planning approach. The findings of the study show that white goods sector is in a transformation to become more market and consumer oriented. The customer needs and wants are emphasized in their new product concepts. Local producers with their strong distribution and after sales services network seem to be ready for global competition which already started with imports in the local market. But for exports Turkish white goods industry is just at the beginning. Producers are still busy with fulfilling local demand. This sector research will definitely help to define Turkish white goods market and very useful for producers. Moreover it will help the strategic planning and management applications and the quality concept in a larger scope to take place in the Turkish industry.