Levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) larvalarında karartma uygulamasının yaşam oranı ve gelişme üzerine etkileri
  1. Tez No: 35798
  2. Yazar: CEVAT ALİ YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET, Bu çalışmada; levrek larval yetiştiriciliğinde karatma uygulanarak ilk beslemeye Artemia nauplii ile başlamanın gelişme ve yaşama üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma iki grup levrek larvası üzerinde yapılmıştır. Birinci grup larvalarda karartma uygulanarak ilk beslemeye Artemia nauplii ile başlanmıştır. İkinci denemede karartma uygulanmamış larvaların ilk beslenmesine Rotiferlerle başlanmıştır. Denemeler 60 inci günde bitirilmiştir. Larvalarda gelişme değerleri; canlı ağırlık ve total boy olarak alınmıştır. Total boy ve canlı ağırlık gelişimleri iki deneme arasında karşılaştırılmıştır. Larvaların yaşama oranları iki deneme için ayrı ayrı tespit edimiştir. Tespit edilen yaşama oranları denemeler arasında karşılaştırılmıştır. Çalışmada; çevresel faktörlerden su sıcaklığı, çözünmüş oksijen ve pH değerleri periyodik olarak izlenmiş ve kaydedilmmiştir. Denemelerin yapıldığı tanklardan su örnekleri alınarak analız yaptırılmıştır. Analizler sonucunda; Nitrit, Nitrat, Amonyum, Amonyak ve Fosfat miktarları tespit edilmiştir. Denemelerde, levrek larval yetiştiriciliğinde optimal olarak kabul edilen çevresel faktörler sağlanmaya çalışılmıştır. Çevresel faktörler deneme tanklarında sabitlenmiştir. Çalışma sonucunda canlı ağırlık ve total boy gelişimleri arasında belirgin bir farkın olmadığı görülmüştür. Yaşama oranları arasında büyük bir fark olmamakla beraber, birinci deneme tankındaki larvaların yaşama oranı, ikinci deneme tankındaki larvalardan yüksek olmuştur. Denemelerde; canlı ağırlık, total boy ve yaşama oranı değerleri levrek larvaları konusunda daha önce yapılan çalışmalarla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this stady, Dicentrarchus labrax culture in the dark environ mental conditions is investigated toward growing and survival rate of larvae, which Artemia Nauplii is used to start in the first feeding stage. This study is invertigated two groups of Dicentrarchus labrax larvae, İn the first method, the first feeding is started to use Artemia Nauplii under the dark environmental conditions, tn the second method, the first feeding is started to use Rotifer in day conditions. All these experiments finished in 60 days. Larval reading criterions are taken living weight and the total length. Total length and living weight developments are compared each experiments. The survival rate of larvae are determined for each experiments, one by one. And the survival rate of larvae which determined in two methods are compared between each other. İn this study, environmental conditions ( water temperature, dissolved oxygen, pH rates) are periodically observed and ascertained. Nitric, Nitrat, Ammonium, Ammonnia, Phosphat rates are controlled in the water of tanks, which we used in our experiments. İn our tests, we tried to continve the optimum environmental conditions. For sea baas (Dicentrarchus labrax) larvae rearing which fixed in the tanks. İn the result of the tests, there were no specific differenties found between two methods, about the weight and total length. However, in the first method, the larvae has a little higher survival rate than the second method. İn this experiments, total weight, total length and the survival rate of Dicentrarchus labrax larvaes are found similar as the other experiments.