Application of sequencing batch reactors ( SBRs ) in industrial wastewater treatment
  1. Tez No: 35797
  2. Yazar: AHMET KARAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ardışık Kesikli Reaktör (SBR), doldur boşalt tipi bir klasik aktif çamur sistemidir. Son yıllarda endüstriyel atıksu arıtımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada bira atıksuyunun SBR 'la arıtılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma üç aşamada yürütülmüştür, ilk aşamada, reaktörün performansının belirlenmesi amacıyla glikoz çözeltisinden hazırlanan kolay biyolojik ayrışabilir sentetik atıksu kullanılarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda % 98 Kimyasal Oksijen ihtiyacı (KOi), % 78 Toplam Kjeldah Azotu (TKN) ve % 20 Toplam Fosfor (TP) arıtma verimlerine ulaşılmıştır, ikinci aşamada, karbon kaynağı olarak bira kullanılarak başka bir sentetik atıksu hazırlandı. Araştırmalar 8 saat döngülü bir işletmenin bu atıksuyu arıtacak kadar uzun olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, iki ayrı safhadaki {biri 7 saat, diğeri 5 saat havalandırma) 12 saatlik işletme periyotları uygulanmıştır. 12 saat döngülü (7 saat havalandırma süreli) çalışmalarda 0.68 F/M oranında; % 96 KOİ, % 65 TKN ve % 40 TP arıtım verimleri gerçekleşmiştir. Takip eden çalışmalarda da benzer verimlere ulaşılmıştır. Üçüncü aşamada, kuvvetli kirlilikte bira atıksuyunun ön arıtımı araştırılmıştır. Yüksek F/M oranlarında (3.9 gibi), % 60 KOİ ve % 37 TP giderimleri sağlanmıştır. Deneysel çalışmalarda reaksiyon kinetiğinin birinci dereceden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Sequencing Batch Reactor (SBR) is a fill-draw type conventional activated sludge system. In recent years, they have been widely used to treat industrial wastewaters. In this study, treatability of brewery wastewater by using SBR has been investigated. This study has been carried out in three steps. In the first step, easily biodegradable synthetic wastewater by using glucose solution has been used in order to investigate the performance of the SBR. It has been found that Chemical Oxygen Demand (COD), Total Kjeldahl Nitrogen (TKN), and Total Phosphorous (TP) removal efficiencies were up to 98 %, 78 %, and 20 %, respectively. In the second step, by using beer as carbon source synthetic wastewater were prepared. Investigations showed that 8-h operation cycle was not long enough to treat this wastewater. For this reason, 12-h operation cycle was chosen and two different length of phases, 7 hours aeration, and 5 hours aeration, were applied. Up to 96 % COD, 65 % TKN and 40 % TP reductions were obtained at F/M ratios of 0.68 in 12-h operation with 7-h aeration. The results of the following experiments also showed similar treatment pattern. In the third step, preliminary treatment of high strength brewery wastewater was investigated. Up to 60 % COD, and 37 % TP reductions were achieved at high F/M ratios (i.e. up to 3.29). Evaluation of experimental results has been shown that the rate of COD removal is first order reaction. -i-