Staphylococcus aureus'un yeni aminoglikozitlerden Amikacin'e karşı duyarlılığının değişmesinde adrenalinin etkisi
- Tez No: 357993
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN BOZOK JOHANSSON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hastane enfeksiyonlarının önemli etkenlerinden Staphylococcus aureus, çeşitli antibiyotiklere direnç göstermektedir. Calışmalarımızda Staphyloooccus duyarlılı~ı araştırılmıştır. aureus'un Amikacin'e karşı Bu araştırma üç aşamada yapılmıştır. İlk aşamada normal ekim adı verilen MIC çalışması yapılmıştır. ikinci aşamada 1~5 ~g/ml, 125 ng/ml, 12.5 ng/ml, 125 pg/ml ve 12.5 pg/ml konsantrasyonlarında adrenalin ilave edilmiş ortamda MIC de~erlerine bakilmıştır. Üçüncü aşamada ortama yukarıda belir ···tilen konsantrasyondaadI"enalin .. ilave.edilmiş, .... ayrıca ..... 1.: L oranında plazma ilave edilerek MIC de~erlerine bakılmıştır. Bakteriler bu belirtilen ortamlarda bekletilerek 5 gÜn üst üste MIC de~erleri kaydedilmiştir. Sonuç olarak normal ekim aşamasında, 5 günün sonunda, MIC de~erlerinde 5-6 dilüsyon artma gözlenmiştir. Adrenalin ve plazma ilave edilmişortamlarda MIC de~eri artışı sadece 1-2 dilüsyon olmuştur. Staphylococcus aureus'un Amikacin'e karşı duyarlılı~ı adrenalinli ve plazmalı ortamda aynı kalmıştır, normalortamda ise 5-6 dilüsyonluk fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is one of the most common etiological agents of nosocomial infections. This microorganism 1S mostly resistant to many antibiotics. The susceptibility of Staphylococcus aureus against Amikacin was investigated in three different conditions. First the MIC value were examined in a standard MIC dilution test. Next epinephrine was added to the medium at the following concentrations : 1~5 ~g/ml, 125 ng/ml, 12.5 ng/ml, 125 pg/ml and 12.5 pg/ml; and the MIC values were examined. Finally, the concentrations of epinephrine indicated above were added with plasma (in a 1:1 final ratio for plasma) to the medium and the MIC values were examined. The cultures were maintained five days consecutively in an incubator and the MIC values were recorded every day. It was observed that the MIC values in the normal medium (standard test) increased 32-64 fold.In the media containing epinephrine and plasma the increase of MIC values were only two to four fold. The susceptibility of Staphylococcus aureus against Amikacin under standard conditions increased 32 to 64 fold, but in media containing epinephrine and plasma it increased only two to four fold.