Postmodern dönemin bireye yansımaları açısından koçluk
The reflections of coaching to individuals in the postmodern era
  1. Tez No: 358103
  2. Yazar: EDA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSELİ AYGÜL ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşen dünya ve yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle günümüzde hızlı değişimler ve yenilikler yaşanmaktadır. Üretimin yerini ağırlıklı olarak tüketimin alması ve yeni tüketim kültürlerinin ortaya çıkması, bireylerde farklı tüketim alışkanlıklarına neden olmakta, buna karşılık küreselleşen pazar, bu talepleri karşılamak için her geçen gün tüketim odaklı farklı kültürler ortaya koymaktadır. Tüm bu gelişmeler, bireylerin eksik noktalarının gün yüzüne çıkmasını tetiklemekte, arzulananlara ulaşabilme imkanının artması ve güvensizlik, aynı zamanda da gelen bireylerdeki yabancılaşma hissi, bireyleri iç dünyasına yöneltmekte, kurumlar açışından da tüm bu gelişmeler, bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu durumlara yardımcı olabilecek koçluk yaklaşımının öneminin her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir. Koçların, bireylerin kişisel özellikleri, hedefleri ve potansiyeli doğrultusunda ve doğru yönlendirmeler sayesinde bireyleri, kendine, topluma ve iş yaşantısına kazandırılması öngörülmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, küreselleşen dünyada, modernizm ve postmodernizm kavramları, tüketim ve tüketim kültürü ve bunun ile ilgili yaklaşımlar, ikinci bölümde ise koçluk yaklaşımı incelenmektedir. Araştırmanın son kısmında, koçlarla yüz yüze yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilen veriler toplanmış ve Türkiye'nin 3 günlük gazetesinin, 2013 yılındaki koçluk ile ilgili tüm haberler içerik analizi edilmiştir. Yapılan tez çalışmasında, konunun önemi ile birlikte, veri toplama amacıyla koçlara söz verilmiş ve incelenen gazetelerde, koçluk yaklaşımının bireyler üzerine etkileri, tezin bulguları olarak kullanılmıştır. Tez, bu yaklaşımın ana hatları olan koçluk kültürünün, bireyler üzerine etkisi üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid changes and innovations are currently experiencing because of the globalized world, and technological developments. Taking consumption mainly the place of production and purchasing new consumer culture caused different consumption habits at individuals; in turn globalized market, reveals consumer-oriented different cultures to meet these demands every day in. All these developments are stimulating missing points of the individuals to be surfaced; increasing facility of reaching to desires and insecurity, but also the alienation sense of the individuals are forwarding them to their inner world in targeting the corporate keynote from all these developments, a competitive environment is created. This case the importance of coaching approaches that may help have been increasing with each passing day. Coaches are expected to be brought the individuals into life themselves, society and the business, according to the through proper guidance of their personal characteristics, goals and potentials. Work consists of three parts. In the first chapter, modernism and postmodernism in a globalized world, consumption and consumer culture and its approach to dealings and in the second section with the coaching approach is examined. In the last part of the study, coach face to face with the data obtained through in-depth interviews were collected and inspected content analysis all news related to coaching Turkey's three daily newspapers in 2013. In this thesis, along with the importance of the subject, for data collection and analysis in newspapers promised to coach, coaching approach impacts on individuals, was used as the findings of the thesis. The thesis of this approach outlines a coaching culture, focuses on the impact on individuals are experienced.