Use of contemporary materials and technologies in restoration applications of traditional buildings
- Tez No: 35811
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Tarihi eserleri ve yapılan koruyabilmek, duyarlı ve sorumlu toplum özelliklerinin göstergesidir. Geleneksel ile çağdaş mimariyi yorumlayan uygulamalar, mimari yapının geleneksel düşüncesini çözerek, onu okunur hale getirerek yeni işlev ve çağdaş düşünce ile tammlamaktadrr. Önemli olan, yapılan restorasyon uygulamalan ile tarihi yapmm yeni işlev ve yorumla değişimini, yapının özgünlüğünü silmeden göstermektir. Restorasyon uygulamaları konusunda geçmişten günümüze birçok kanuni düzenleme yapılmıştır. Ancak, her türlü tarihi eserin, yapmm ve hatta yerleşmenin restorasyon çalışmaları, özel olarak incelenmesi ve ayrıntılı çalışma ve araştırma neticesinde en iyi uygulamaya karar verilmesi gereken bir olgudur. Yapmm özgünlüğünün korunabilmesi malzeme, teknoloji, plan ve cephe özelliklerine sadık kalınarak sağlanabilmektedir. Ancak, geleneksel yapılarda uygulanan ahşap karkas sistemler, badadı ve horasan sıvalar, günümüzde maliyeti yüksek ve uygulama zorluğu olan ve de en önemlisi uzun ömürlü olmayan teknolojilerdir. Yine de çok az müdahale gerektiren ve sadece bazı bölümlerini destekleme yoluyla restore edilebilen yapılarda bu uygulamalar kaçınılmazdır. Ancak taşıyıcı sistemi harab olmuş, zor ayakta duran ve küçük müdahalelerle restorasyonu mümkün olmayan yapılarda, çağdaş malzeme ve teknolojilere başvurulmalıdır. Bu çalışmada incelenecek olan konu, daha önce yapılmış olan bir restorasyon uygulamasının optimizasyonuna yönelik çağdaş bir malzeme olan gazbeton yapı ürünleri ile yeni iki öneri getirilmesidir. Gazbeton ürünleri ile betonarme ve çelik destekleyiciler araşma iki farklı uygulama önerisi getirilecektir. Bu iki sistem arasmdan çelik sistemin, sökülebilir olması, hafif ve hızlı bir yapnn sürecine izin vermesi nedeniyle daha avantajlı olacağı savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The artangtnent of protecting historical wealth and buildings is the sign of the specifications of a responsible society. The applications, which interpret traditional and contemporary architecture, become the architectural buildings legible, become their traditional properties solved and the building will be defined with contemporary thinks. Here it is important to protect the authenticy by the restoration with new applications and functions. There have been made a lot of legal arrangements about the theme restoration applicationsduring time. But the restoration applications on historical monuments, buildings and also settlements have to be examined specially. The decision of the optimum application have to be done after the issue of the detailed works and searching. The protection of the authenticity of traditional buildings can be provided in being faithful to the original material, technology, plan and elevation characteristics. On traditional buildings, timber structure was constructed, horasan plaster was applied and other hand made applications were used. Today, these techniques are expensive solutions and their application is very difficult. Also these techniques aren't longlive. In spit of that, these techniques and materials have to be used in buildings which only have to be supported in restorations. But in buildings, which can not stand anymore, and which are destroyed very much, the use of contemporary materials and technologies are unavoidable. The theme in this study is to bring other advices on an applied restoration on a traditional building with a contemporary material, that is Autoclaved Aerated Concrete (AAC). Autoclaved Aerated Concrete materials will be applied first on reinforced concrete ties, then they will be applied on steel elements. n