Tarım alanında makineleşmenin istihdam üzerindeki etkileri
Employment effect of mechanization of agriculture in the area
  1. Tez No: 358128
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada tarımda kullanılan makineleşmenin etkisi ile oluşan işsizliğin sebepleri, sonuçları ve oluşan işsizliği giderici olarak alınabilecek önlemler üzerinde durulmaya çalışılmış, makineleşmenin faydaları ve zararları birlikte değerlendirmeye alınmış, değişik grafik ve tablolar vasıtasıyla da açıklanmaya çalışılmıştır. İstihdamı etkin kullanabilmek için yapılması gerekenler anlatılmaya çalışılmış, makineleşmenin, makinesiz bir hayatla olan kıyaslaması tarımda verimi artırma bakımından incelenmiştir. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde ortak tarım politikasına uyum açısından tarımda mekanizasyon hususunda ülkemiz bazında yapılması gerekenler ile ileriye dönük Türkiye'nin tarım alanındaki vizyonu ve istihdam üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study causes, consequences of unemployment which is affected by mechanization in agriculture is studied, measures to be taken are emphasized, benefits and harms of mechanization are evaluated together and all these information is tried to be described by tables and figures. Necessary actions to be taken in order to use employment effectively, comparison of mechanization with an unmechanized life is made with the aim of increasing effciency in agriculture. In terms of compliance with agriculture policy in the accession process of European Union, necessary actions to be taken in Turkey about mechanization in agriculture and effects of mechanization on Turkey's forwardlooking vision and employment are tried to be identified.