Türkiye'de fitness sektöründe tüketicilerin hizmet kalitesi algısının Ağaoğlu Myclub World Şubesi örneği üzerinden incelenmesi
Research of service quality perception in fitness industry of Turkey over an example of Ağaoğlu MyClub World
  1. Tez No: 358129
  2. Yazar: YALÇIN YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma fitness sektöründe tüketici algısının belirlenebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla öncelikle ilgili literatür geniş bir şekilde taranmış ve tüketici algısı, fitness sektörü ve hizmet kalitesi algısına yönelik genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü tüketici algısı kavramına ayrılmış ve tüketici algısı kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise fitness sektörü ve fitness sektöründe hizmet kalitesi algısı açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise tüketicilerin algılamalarına yönelik olarak hazırlanmış anket çalışmasının bulgularına yer verilmiştir. Sonuç olarak hizmet kalitesinin alt boyutlarından alet ekipmanlarının ve soyunma odalarının kalitesinin hizmet kalitesini en çok etkileyen faktörler olduğu, yaş ve kulübe üye olunan süre arttıkça hizmet kalitesinden memnuniyetin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine consumer perception in fitness industry. For this purpose, firstly, an intensive literature scan has been made, and then has been given informations about consumer perception, fitness industry and service quality perception. The first part of the study devoted to the concept of consumer perception and it's been tried to explain the concept of consumer perception. The second part of the study is about the fitness industry and it's been tried to explain the perception of the quality of service in the fitness industry. In the last section are presented the findings of a survey prepared for the perception of consumers. As a result, the most important factors that effects service quality is quality of equipments and quality of locker rooms. Also, satisfaction about service quality decreases while age and period of club membership increases.