Dergi kapak tasarımlarında tipografik öğelerin analizi ve görsel algı ilkelerine göre değerlendirilmesi
Magazine cover designs according to the principles of visual perception analysis and evaluation of typographic elements
  1. Tez No: 358140
  2. Yazar: BURÇİN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENGİN UĞUR, PROF. GÜLER ERTAN, PROF. DR. MEHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Grafik tasarımı yapılan her türlü çalışmada; (Gazete, dergi, kitap, her türlü matbu evrak, ambalaj, etiket ve vb.) tipografik unsurlar tasarımın olmazsa olmaz yapı taşlarıdır. Tamamı resim olan bir tasarımda dahi en azından bir başlık, amblem ? logo veya bir fiyat kupürü veya ISBN numarası, olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet yayıncılığının yaygınlık kazandığı, klasik dergiciliğin can çekiştiği ve var olan dergilerin yoğun rekabetin içinde varlığını sürdürme mücadelesi verdiği günümüzde; satın alma tercihinde içerik kadar kapak tasarımı da önem taşımaktadır. Gelişmiş grafik tasarım teknolojilerinin sağladığı geniş imkanlar ve hedef müşteri kitlesinin dikkatini çekmek için sınırları zorlayıcı tasarım çabaları sonucunda ekstrem kapak tasarımları karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir tasarım olgusunda bazen tasarımın ayak bağı olabilen tipografik unsurlar dahi, sanatsal ve teknik birikime sahip grafikerlerin elinde ve özenli bir çalışmanın neticesinde dikkat çekici unsurlara dönüşebilmektedir. Dergi kapakları, bugüne kadar oluşan tasarım olguları ve grafikerin sanatsal birikimi ile harmanlanarak tasarımda son şeklini almaktadır. Bu olgular doğrultusunda oluşturulan kapak, her dergi çeşidine göre farklılık göstermektedir. Dergi kapağında tipografik unsurlar, logodan başlayarak diğer öğelere kadar yayılım göstermektedir. Kapakta kullanılan tipografik öğeler, diğer öğeler ile de (görsel, zemin, renk dengesi, grafik tasarım elemanları) uyum sağlayarak okuyucunun görsel algısına en uygun biçimde tasarlanmalıdır. Okuyucu tipografi unsurlar yardımı ile istediği bilgiyi görür ve kapakta alması gereken mesajı alır. Eski dergi kapaklarında çoğunlukla o günkü sınırlı teknolojik koşullarlarında bir sonucu olarak tek bir görselle yer verilirken, günümüzde zengin görsel ve tipografik öğeler kullanılarak fazla boş alanlara imkan verilmeyen boğucu tasarımlar tercih edilmektedir. Böyle bir yapıda görsellerin ve tipografik öğelerin kullanımı daha hassas çalışma yapmayı beraberinde getirmektedir. Özellikle yüzlerce yazı karakteri içinden en uygun olanı seçebilmek en uygun renk ve büyüklüğü belirlemek; seçim yapmayı zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Of all kinds of graphic design works (Newspapers, magazines, books, documents, packaging, labels etc ?), typographic elements are essential building blocks of study.Even in a design with a picture, we can easily see that there is at least a title, emblem, logo or price clippings or ISBN number. In our day, the internet broadcasting's becoming widespread, the traditonal journal publishing's being agonized and the journals that exist in present, struggling for their existence in an intense competition, the cover design is as important as the content when it comes to choose which to buy .As a result of wide range of opportunities provided by advanced graphics technologies and challenging the boundaries of design efforts to attract the attention of your target customer base,we are faced with an interesting cover designs.In such case, sometimes there might be obstacles preventing typographic designs.but even these elements can be transform an artwork thanks to the graphic designers who have artistic and technical knowledge. Magazine covers has gained its final shape blending with artistic knowledge of the grapher and the techniques that has made so far. In accordance with these facts , the cover which was created in accordance with these facts may vary depending on the type of every magazine cover. Topographic elements on the cover of magazines may spread up from logo to another elements . Topographical elements used for the caps should be designed most appropriate way for the reader's visual perception by using visual literacy , graphic design elements , color balance, color harmony etc.. The point is that reader can easily understand the message given in the cover with the help of the typography elements . In the old magazine covers, they usually use just one image because of the limited technologic conditions, however nowadays they prefer stifling designs that don't allow free spaces as using affluent visual and typographic items. The use of images and typography elements of such a structure, brings a more accurate study.Within hundreds of font, choose the most appropriate one , to determine the most appropriate color and size make it difficult to choose.