Kaligrafinin tarihsel gelişimi ve öğretim teknikleri
Development process of calligraphy and teaching techniques
- Tez No: 358179
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ, PROF. GÜLER ERTAN, YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Binlerce yıllık insanlık tarihinin önemli sanat dallarından birisi olan kaligrafi (Güzel Yazı) sanatı ülkemizde fazlaca yaygın olmasa da yurt dışında büyük ilgi görmektedir. Ülkemizde görülen bu eksiklik üzerine, yazı sanatı üzerine araştırma yapmaya karar verdim. Yazı sanatının geçmişten günümüze nasıl geldiğini, nasıl geliştiği ve bu yazı sanatının öğretim teknikleri üzerinde nasıl etkili olduğunu araştırıp çalışmalarımı geliştirdim. İlk yazı benzeri imajlardan oluşan çalışmaların mağara resimleri ile başladığı ve zamanla insanlar arasında iletişim biçimine dönüştüğü görülür, İnsanlar her zaman daha güzelini yapma ve bulma içgüdüsüyle hareket ederler ve bundan dolayı yazı sanatı geliştikçe yapılan çalışmaların da daha estetik bir yapıya ulaştığı görülmektedir. Bu gelişim süreci güzel yazı yazma sanatı yani kaligrafinin oluşmasını sağladı ve bu sanatın ayrı bir dalı olarak gelişmeye başladı. Ortadoğu İslam kültürlerinde Hat, Avrupa da Latin, Uzakdoğu ülkelerinde ise Çin yazısıyla şekillenen kaligrafi diğer bazı sanat dallarıyla da benzerlikler göstermektedir. Günümüzde kullanılan yazı karakterleri matbaa bulunmadan önceki Roma dönemi kapital yazılarına temellenmektir. Matbaanın bulunuşundan sonra kaligrafi sanatı günümüzde önemini artırarak sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
Although it is not very common in our country, Calligraphy, which has been one of the most important art branches for thousands of years, receives high interest abroad. Due to the lack of knowledge in this branch, I decidedtomake a research on writing art. I studied on the transition process of this art throughout the history, how it developped and teaching techniques. The first writing samples, which later turned to be a means of communication in time, are the drawings on the cave walls. People have always had a tendency to do more beautiful things than the previous ones and find a bettey way of doing something .That's why by the time the writing art develops, the work which is done becomes more aesthetic. Thus, neat writing art, Calligraphy, occured as a result and it become an independent branch of art. Calligraphy ,what is similar to some other art branches, takes on a shape in 'Hat' in Milde East Islamic culture, in 'Latin' in Europe and in 'Chineese' in the Far East . The current letter characteristics which are used in calligraphy are originated from the Roman Time capital letters which were used before the invention of the printing machine. Since the invention of printiyo machine the art of caligraphy has gradually gained importance.