Güzel yazı öğretiminde kullanılacak etkileşimli yazı öğretimi materyali ve bir uygulama
To be used in teaching beautiful writing interactive writing teaching material and an application
  1. Tez No: 994993
  2. Yazar: EMİNE YASEMİN
  3. Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
Özet
Yazı, temelde insanın kendini ifade etme isteğinden hareketle ortaya çıkmıştır. Kayıt tutmak, bilgi aktarmak gibi işlevleri olan ve uzun yıllar önce yaratılıp geliştirilerek kullanılmaya devam edilen yazının önemli bir icat olduğu bilinmektedir. Yazı yazmanın insan hayatındaki önemi ve etkileri göz önünde bulundurulduğunda yazı öğretiminin doğru program ve içeriklerle yapılması, geleceğin toplumunu yaratacak olan çocukların birinci kademeden itibaren güzel yazmayı öğrenmesi ciddi bir değer ve öneme sahiptir. Graham ve Perin'e göre, güzel yazı yazmak bir tercih değil aksine bir gerekliliktir. Bu yüzden okul performansı açısından başarılı olmak için yazma becerisini etkili kullanmak önem arz etmektedir (Aktaran Akyol, H., Çetinkaya Özdemir, E., 2018). Bu çalışmanın amacı birinci kademe eğitimde temel harf yapılarını öğrenmiş olan öğrencilere, güzel yazı yazma becerisinin kazandırılması noktasında öğrenim kolaylığı sağlayacak güncel eğitim materyalleri (akıllı tahta, tablet vs.) ile de uyumlu, etkileşimli bir güzel yazı öğretimi materyali önerisi sunmaktır. Tez çalışmasının birinci bölümünde yazı ve güzel yazı olarak kaligrafinin tanımı, ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi hakkında temel bilgiler verilmiştir. Çalışma; yazma öğretiminin temelleri, öğretim teknikleri ve öğretim materyallerinin de yer verildiği ikinci bölüm ile devam etmektedir. Tez çalışmasının üçüncü bölümü, etkileşim ve etkileşimin dahil edildiği öğretim metotları ve alanlarına dair açıklamalar ve örnekler sunmaktadır. Tez çalışmasının dördüncü ve son bölümünde ise ilk üç bölümde yer alan bilgileri temel alan uygulama, uygulamanın yapıldığı süreç, kullanılan yöntem-teknik, yazılımlar ve uygulama önerisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Writing has basically emerged from the desire of human beings to express themselves. It is known that writing, which has functions such as keeping records and transferring information and which has been created and developed many years ago and continues to be used, is an important invention. Considering the importance and effects of writing in human life, it is of great value and importance to teach writing with the right program and content, and to ensure that children, who will create the society of the future, learn to write well from the first level. According to Graham and Perin, writing beautifully is not a choice but a necessity. Therefore, it is important to use writing skills effectively to be successful in terms of school performance (as cited in Akyol, H., Çetinkaya Özdemir, E., 2018). The aim of this study is to propose an interactive fine writing teaching material (smart board, tablet, etc.) that is compatible with current educational materials (smart board, tablet, etc.) that will provide ease of learning at the point of gaining the ability to write beautiful writing to students who have learned basic letter structures in first level education. In the first part of the thesis, basic information about the definition, emergence and historical development of calligraphy as writing and beautiful writing is given. The study continues with the second chapter, which includes the basics of teaching writing, teaching techniques and teaching materials. The third part of the thesis provides explanations and examples of the interaction and the teaching methods and fields in which it is included. In the fourth and final part of the thesis, there is an application based on the information in the first three chapters, the process of the application, the methods, techniques, software used and the application proposal.