Yazının tarihsel sürecinden hareketle tarih, teknik ve diğer sanatlara yansıması ile kaligrafi
  1. Tez No: 51371
  2. Yazar: MEHMET EROL ÇOPUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP UYGUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İÜ ÖZET insanlık tarihindeki önemli adımlardan birini oluşturan yazının, mağara resimleri ile başladığı ve zamanla gelişerek iletişim biçimine dönüştüğü görülür, iletişimin ve gereksinimlerin artması ile yazının kullanım alanları da genişler. Yazının yaygınlık kazanması sonucu insanlar diğer alanlarda olduğu gibi yazıda da daha güzele ulaşma çabasını yaşar. Elle yazılan, güzel yazı yazma sanatı olan kaligrafinin tarihi, yazıyla, dolayısıyla sanatla iç içedir. Batıda Latin, Ortadoğü-Islam kültürlerinde Arap, Uzakdoğu kültürlerinde ise Çin yazısıyla şekillenen kaligrafinin diğer bazı sanat dallarına da yansıdığı görülür. Günümüzde kullanılan baskı sistemlerindeki yazı karakterlerinin birçoğu matbaanın bulunuşundan önceki el yazmalarına dayanır. Matbaanın bulunuşu ve teknolojinin giderek gelişimi ile eski dönemlerdeki önemini yitiren kaligrafi sanatı günümüzde sınırlı alanlarda varlığını sürdürmektedir. Resim, mimari-grafik gibi sanatlara da yansıyan kaligrafinin ne olduğu genel olarak, kaligrafinin tanımı, tarihsel süreci, araç ve gereçleri, diğer sanatlara yansımaları genel hatları ile incelenmektedir. Bu ^incelemelerle kaligrafinin günümüz sanat anlayışı ile yeniden ele almarak, özgün kaligrafik çalışmalara ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
tv SUMMARY Writing, as an important step in the history of mankind, starts at the same time with the cave paintings and later developes as a form of communication. The use of writing expands to different fields a long with the increase in communication and needs. As writing becomes widespread, people try to achieve the best in writing as well as in other fields. Being a handicraft calligraphy is related to writing and therefore its history is mingled with art. Calligraphy takes its shape as writing as Latin in the West, as Arabic in Middle-Eastren and Islamic cultures and as Chinese in Far-Eastern cultures, and its reflection can be seen in some other branches of art. Most of the characters used in current press systems are developed from the manuscripts used before the invention of printing press. As a consequence of the invention of printing press and technological developments calligraphy starts loosing its importance and now it is used in limited fields. This study reviews calligraphy with current understanding of art and examines the definition of calligraphy, its history, its tools, its reflection on the other art forms like painting, architecture and graphics. It also aims at shedding light on unique calligraphy of our times.