Yazının tarihsel süreci ve latin kaligrafisinin matbaanın keşfine kadar uzanan gelişimi
History of handwriting and the devolopment of latin calligraphy through discovery of printery
- Tez No: 441339
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
On binlerce yıllardan beri resimler, göstergeler ve tasvirler aracılığıyla mesaj iletmenin sayısız yolu bulunmuştur. Bütün bir insanlığın hafızası diyebileceğimiz bu muhteşem çizgiler âlemi, kullanıcıların düşündükleri ve hissettikleri ya da ifade edebildikleri her şeyi somutlaştırıp açıkça belirleyebilecekleri düzenli bir gösterge ya da simgeler bütünü oluşturulduktan sonra ortaya çıkmıştır. İlk yazı benzeri imajlardan oluşan çalışmaların mağara resimleri ile başladığı ve zamanla insanlar arasında iletişim biçimine dönüştüğü görülmüştür. İnsanlar her zaman daha güzelini yapma ve bulma içgüdüsüyle hareket etmişler ve bundan dolayı yazı sanatı geliştikçe yapılan çalışmaların da daha estetik bir yapıya ulaştığı görülmüştür. Bu gelişim süreci, güzel yazı yazma sanatı yani kaligrafinin oluşmasını sağlamış ve sanatın ayrı bir dalı olarak gelişmeye başlamasına yol açmıştır. Bu yüzden Kaligrafi yazı sanatı akıl ve disiplin tutarlılığı sonucunda yüzyıllar boyunca canlı bir sanat olarak kalmayı başarabilmiştir. Güzel yazı ruhun sembolüdür, bir çok bakımlardan, muhteşem harikalar âlemidir. Binlerce yıllık insanlık tarihinin en önemli buluşu yazının sanatsal anlamda ifadesi olan kaligrafi (Güzel Yazı) sanatı, Avrupa da ve Dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde oldukça bilinçli bir şekilde eğitimi ve öğretimi yapılırken, aynı durum ülkemizde istenilen seviyede değildir. Her yazının olduğu gibi Latin Kaligrafi Sanatının da kendisine mahsus bir ilmi öğretim biçimi vardır. Ülkemizde bu sanatın gerçek manada anlaşılabilmesi için, Kaligrafi, Sanat Eğitiminin tüm eğitim kurumlarında geliştirilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi gerekmektedir. Günümüzde yazı, bugüne gelene dek değişik tarihi süreçlerde farklı medeniyetlerden kaynak alarak gelişim göstermiştir. Bu tez kapsamında yazı sanatının geçmişten günümüze nasıl geldiği, nasıl geliştiği ve bu yazı sanatının öğretim teknikleri üzerinde nasıl etkili olduğu araştırılmıştır. Bu tez; yazının 1450' lerde matbaanın bulunuş sürecine kadar uzanan tarihi sürecini, evre ve aşamalarını bölümler halinde ve sürekliliği içerisinde değerlendirerek konu ile ilgili literatür taramasına dayalı olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Transmitting messages through pictures, display and portraying have been found for thousand years. The realm of these magnificent lines can be perceived as the memory of humanity. The users can express everything they feel and they think or express everything by making concrete them through using regular indicators or icons. The first handwriting have begun with cave paintings and then it have become a communication form between people. People have always acted with the instinct of doing and finding better ways. Therefore, the studies have become more aesthetic with the development of the art of writing. This development process has formed formation of calligraphy and calligraphy has developed as a distinct branch from arts. Calligraphy has been a piece of art as a result of consistency and being a mental discipline. Good handwriting is a symbol of spirit and kingdom of magnificent realm. Calligraphy is one of the most significant inventions of thousands years of human history. Even though the calligraphy training has been given in a conscious way in Europe and in other parts of world, this is not true for our country. Latin calligraphy has its own way of teaching. Thus, to be able to really understand Calligraphy, its training should be expanded to all educational institutions. Today handwriting has stemmed from using resources of different civilizations. The development process of handwriting from past to present and how it evolved as well as teaching techniques of handwriting has been examined within this thesis. A literature review of handwriting, the stages of handwriting till the discovery of printing in 1450s has been conducted and presented.