İçgüdümlü ve dışgüdümlü dindarlık ile ölüm kaygısı arasındaki ilişki
Relationship between intrinsic-extrinsic religious orientation and death anxiety
  1. Tez No: 358183
  2. Yazar: EMİNE MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜMRA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmamızın genel amacı; İlahiyat Fakültesi'nde ve diğer bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinde dini eğilim ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkiyi karşılaştırmalı olarak bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ilindeki üniversitelerde öğrenim görmekte olan 74'ü kız (%53) ve 66'sı erkek (%47) olmak üzere toplam 140 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmanın verilerinin toplanmasında Templer'ın (1970) Ölüm Kaygısı Ölçeği, Gorsuch ve Venable'ın (1983) Her Yaş İçin Uygun Dindarlık Eğilimi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler, SPSS 20.0 paket programından analiz edilmiş ve araştırma verilerinin analizinde değişkenlere bağlı olarak Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ve Bağımsız Örneklem t-test Metodu'ndan yararlanılmıştır. Bulgular, içgüdümlü dindarlık yönelimi ile ölüm kaygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu yönündedir, r = -.57. Ancak Dışgüdümlü dindarlık yönelimi ile ölüm kaygısı arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre kız ve erkek katılımcıların içgüdümlü dindarlık yönelimi alt ölçeğinden aldıkları ortalama puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır, r = .05. Ancak Erkek öğrencilerin dışgüdümlü dindarlık yönelimi alt ölçeğinden aldıkları ortalama puanlar, kız öğrencilerin dışgüdümlü dindarlık yönelimi alt ölçeğinden aldıkları ortalama puanlardan anlamlı derecede daha yüksektir. Ayrıca kız ve erkek öğrencilerin Ölüm Kaygısı Ölçeği'nden aldıkları ortalama puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between intrinsic-extrinsic religious orientation and death anxiety of students who study at faculty of theology and radical faculties. The sample of this study consists of 74 (53%) women and 66 (47%) men, total 140 university students from universities in 2012-2013 academic year in Istanbul, Turkey. To collect daha Templer Death Anxiety Scale (1970), the Age Universal Religious Orientation Scale (Gorsuch and Venable, 1983) and Personal Information Form were used. Data were analyzed with SPSS 20.0 program. To analyze the data Pearson multiple moments correlation coefficient and Independent Samples t-test were used. The findings demonstrated that there was a significant negative relationship between intrinsic religious orientation and death anxiety (r = -.57). However, there was no significant relationship between extrinsic religious orientation and death anxiety. According to our results, there was no significant relationship between intrinsic religious orientation and gender variable (r = .05), but the findings revealed that the extrinsic religious orientation scores of male participants were significantly higher than the scores of female participants. Moreover, it was found that there was no significant relationship between death anxiety scores and gender variable.