Ortaöğretimde sanat eğitiminin rolü ve önemi
In secondary educati̇on, the role and i̇mportance of art education
- Tez No: 358184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN TURAN, PROF. DR. GÜLER ERTAN, YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanatın keşfi, insanoğlunun tabiatı keşfetmesi ile başladığını söyleyebiliriz. Sanat her toplumda değişen zaman dilimlerinde farklı amaçlarda kullanılsa da, mağara döneminden günümüze insanın var olduğu her yerde sanatın da var olduğunu görmekteyiz. Gelişen teknoloji ile birlikte sanatın kullanım alanları da değişerek, insanların yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Bu durum bize, insan var oldukça sanatında var olacağı gerçeğini göstermektedir. Sanatın yaşatılması ve çağa uygun şekilde gelecek nesillere aktarılması, insanoğlu için önemli bir vazifedir. Sanatın gelecek nesillere etkin bir şekilde aktarılması da eğitimle olacaktır. Bu nedenle eğitim öğretim içerisinde sanat eğitiminin rolünü doğru belirlemek gerekir. Sanat, insanların boş zamanlarını değerlendirmesi için zevk veren, hobi amaçlı, eğlendirici bir etkinlik ya da göze hoş gelen bir dekorasyon öğesi olarak algılanmamalı. Sanat eğitiminin asıl amacı; estetik bakış açısı ve hayal gücü gelişmiş, tasarım yapabilen, araştırıcı, sorgulayıcı, yeniye açık, dinamik, üretken, becerikli bireylerin yetişmesidir. Gelecek nesli bu şekilde yetişen bir ülkenin ekonomik ve sosyolojik alandaki sanat eğitiminin pozitif etkilerini tahmin etmek çok zor değildir. Bu nedenle sanat eğitimini, sadece toplumun estetik kaygısı olarak görmemek gerekir. Sanat eğitiminin toplum üzerindeki ekonomik, siyasi ve sosyolojik rolünü anlamak için Rönesans dönemini incelemek yeterli olacaktır. O dönemin matematik ve fizik alanında bilgi edinmiş ve aynı zamanda dönemin en önemli ressamları, yaptıkları icatlarla hem ülkelerine hem de tüm insanlığa önemli katkılar sağlamışlardır. Gelişmiş toplumların sanat eğitimi zaman dizinini incelediğimizde, ülkemizin sanat eğitimindeki eksikliklerini daha iyi görmekteyiz. Bu eksikleri gidermek için öncelikle eğitimcilerin, anne - babaların ve öğrencilerin sanat eğitimi hakkındaki ön yargılarını kaldırmak gerekir. Bu ön yargıları kaldırmak için sanat eğitiminin birey üzerindeki olumlu etkilerini incelemek gerekir. Eğitim öğretim sürecinde, başarılı olan öğrenciler zeki olarak tabir edilir. Fakat bu güne kadar yapılan zekâ testlerinin, insanın bütünsel olarak zekâsını ölçtüğünü söyleyemeyiz. Çünkü zekânın hâlen tam olarak tarifi yapılamamaktadır. Yapılan testlerde, belli alanlarda sorular sorulduğundan başarılı olan öğrenciler, sadece belirlenen alanlarda başarı göstermiş olurlar. Yapılan çeşitli araştırmalarda insanların birçok zekâ türüne sahip olduğu ortaya konmaktadır. Hâlbuki insanın hayat boyu karşılaşacağı tüm zorlukları nasıl aşacağı ile ilgili henüz bir test geliştirilmediğinden insanın gerçek zekâsı da ölçülebilir diyemeyiz. İnsan beyninin muazzam bir kapasiteye sahip olduğu, en başarılı insanların bile beyninin yüzdi kullandığı, yapılan araştırmalarda belirtilmektedir. Bir başka araştırmada ise beynin sağ ve sol beyin olarak ikiye ayrıldığı, sol beynin; matematik, mantık ve sözel gibi konular ile ilgili olduğu, sağ beynin ise resim, müzik, şekiller ve hayal gücü konuları ile ilgili olduğu ortaya konmuştur. Bu durum eğitim öğretim süreci içerisinde, sayısal derslerle birlikte sanatsal derslerin de ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Eğitim öğretim sürecinde sanat eğitimi ile birlikte yetişen bireylerin birçok kabiliyetleri de gelişmektedir. Bu sayede; düşünebilen, üreten, hayal gücü gelişmiş, yaratıcı, kendine güvenen, becerikli, görsel algısı ve estetik duyarlılığı yüksek nesiller yetişmektedir. Eğitimcilere ve anne babalara düşen vazife, bireylerin eğitim sürecinde onları sanatsal faaliyetlerle tanıştırmak, onlara uygun ortam oluşturmak, kısıtlayıcı değil özgürlükçü tavırdan yana olmaktır.
Özet (Çeviri)
We can say that the discovery of the art started with the discovery of nature by humankind. Although the art is used in different aims in different time of societies, since the cave age the art has existed wherever there are people. By the help of developments in technology the usage areas of the art have changed and it has become very important in humans' lives. This shows us the fact that as long as the existence of people the art will exist. It is an important duty for humankind to sustenance the art and lend it to the future generations in its appropriate shape. This transfer will be with educating the next generations. Therefore it is important to indicate role of the art in education system. The art is not only a free time activity, a hobby, a funny and a decoration which is good to see. The main aim of art teaching is, the grow up generations who have an artistic vision and developed imaginative lives, have the ability of design, researcher, inquisitorial, open to new things, dynamic, productive and skilful. It is not difficult to guess the positive effects of art teaching in economical and sociological areas of the country of which generations has grown up like this. That is why we shouldn't see the art teaching only as an artistic fear of the society, It is enough to examine the Renaissance age to understand the role of the art on society in the areas of economy, politics and sociology. Mathematicians, scientists, and artists of that time made contributions to their countries and world with their inventions. We can easily notice the deficiencies of our country by examining the art teaching timeline of the developed countries. In order to overcome this deficiencies primarily pedagogues, parents and students should change their prejudices. To remove these prejudices we should examine the positive effects of the art teaching on people. Students who are successful in education life are defined as clever people. However, we can't say that the intelligence tests which are done so far can evaluate the real intelligence holistically. Because people still can't define the intelligence completely. As in tests people answer the questions in definite areas they show their intelligence in these areas. According to researches people have different types of intelligences. However as there is no test to show how people can overcome the obstacles they will face during their lives, we can't say the real intelligence of people can be found out. According to researches human brain has an enormous capacity and even the most successful people can use 1% of their brains. According to another research there are left and right hemispheres on the brain. The left brain is dominant in mathematical, logic and verbal areas, the right brain is dominant in art, music, shapes and imagination. This research show the importance of teaching art lessons at the same time of teaching numerical lessons. Students who are studying art develop lots of different abilities. Thus students who can think, product, imagine, create and also self assured, skillful, have visual perception and artistic abilities are being grown up. The responsibilities of pedagogues and parents are to introduce students to art, create a suitable atmosphere for art and to be in the side of freedom instead of limiting them.