The mediating effect of difficulties in emotion regulation on the relationship between intrinsic and extrinsic religiosity and violence tendency
Duygu düzenlemedeki zorlukların iç güdümlü ve dış güdümlü dindarlık ve şiddet eğilimi üzerindeki aracı rolü
- Tez No: 551225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Din, insanların günlük yaşamında sadece duygularını değil aynı zamanda davranışlarını da etkilemektedir. Dini yönelim, kişilerin dini inançlarını ve değerlerini uygulamaları ve bunun yaşam biçimi olarak tanımlanmasıdır. Literatüre bakıldığında, dindarlık iç güdümlü ve dış güdümlü olmak üzere iki temel şekilde incelenmektedir. Kişilerin sahip oldukları dindarlık türünün, onların duygu düzenleme becerilerini ve şiddete olan eğilimlerini etkilediği görülmüştür. Mevcut çalışmada, iç güdümlü ve dış güdümlü dindarlık ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkiye ve duygu düzenlemede yaşanan zorlukların bu ilişkideki aracı rolüne bakılmaktadır. Araştırmaya 18 ve 65 yaş (M= 31.76, SD= 11.20) arasında değişen 240 kadın ve 74 erkek olmak üzere toplamda 314 kişi katılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre duygu düzenlemedeki zorlukların, iç güdümlü dindarlık ve şiddet eğilimi ilişkisinde kısmi bir aracı etkisinin olduğu bulunmuştur. Duygu düzenlemedeki zorlukların, dış güdümlü dindarlık ile şiddet eğilimi ilişkisinde ise bir aracı etkisinin olmadığı görülmüştür. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Religion has an effect on not only people's emotions but also their behaviors in daily lives. Religious orientation is defined as one's religious beliefs and values, and these beliefs and values become one's life style. In the literature, religiosity has been investigated under two categories as intrinsic and extrinsic religiosity and it was shown that type of religiosity affects individual's emotion regulation abilities and the tendency towards violence. In the present study, the mediating role of difficulties in emotion regulation on the relationship between intrinsic/extrinsic religiosity and violence tendency was investigated. Participants' age ranged between 18 to 65 (M= 31.76, SD= 11.20). There were 240 females and 74 males in the study, and the total number of participants was 314. According to the results, difficulties in emotion regulation partially mediated the relationship between intrinsic religiosity and violence tendency. In addition to that, difficulties in emotion regulation did not significantly mediate the relationship between extrinsic religiosity and violence tendency. The findings were discussed in light of the literature and recommendations for future research were presented.