Sınıf öğretmeni adaylarının insani değerlere sahip olma düzeylerinin incelenmesi
An investigation on the level of humanitarian values of class teacher candidates
  1. Tez No: 358200
  2. Yazar: UMMUHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmeni adaylarının insani değerlere sahip olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla dokuz alt boyuttan oluşan 39 maddelik Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Tarama modeliyle yapılan bu araştırmada verilerin analizinde anlamlılık düzeyi .05 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutları“toplumsal değerler”,“kariyer değerleri”,“entellektüel değerler”,“maneviyat”,“materyalistik değerler”,“insan onuru”,“romantik değerler”,“özgürlük”ve“fütüvvet”tir.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the level of humanitarian values candidate class teachers have. For this reason, a scale having 39 points, Scale of Values was used. Relational Screening Model was also employed for analyzing the research's outcome and .05 was determined to be the significance level.“ Social values”,“career values”,“intellectual values”,“inwardness”,“meterialistic values”,“human dignity”, romantic values“, ”freedom“ and ”geneorisity" were subsections of the scale. This scale was administrated to students of Sakarya University, Faculty of Education in 2012-2013 academic year. This group consisted of total 272 students that have 213 female (78%) and 59 (%22) male students. Distrubition of gender, grade level, education type, number of sibling, graduated high school, socio-economic level and education level of parents didn't show normal results according to test of Kolmogorov-Smirnov.