Şövalye eğitimi: Zamanının en prestijli ve en detaylı yüksek eğitimi
Chivalric education: The most prestigious and most detailed higher education of its time
- Tez No: 358201
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Milattan sonra Avrupa'da yaşanan karmaşa Büyük Charles olarak bilinen Şarlman zamanında uygulanan metotlar ve alınan önlemler ile bir nebze hafiflemekle birlikte Şarlman sonrasında eskisinden daha vahim bir hal almıştır. Bunun üzerine zamanın asilleri hüküm süren barbarlık ve zulmü önlemek adına kilisenin de desteğini alarak kendi aralarında bir topluluk kurmuş ve zulüm görenleri korumayı amaç edinmişlerdir. Zamanla gelişen bu şövalyelik kurumu ilerleyen zamanlarda daha önceki medeniyetlerin eğitim modelleri doğrultusunda kendine has bir müfredat geliştirmiş ve uygulamıştır. İlk bakışta Antik Yunan'da – özellikle Atina'da – verilen vatandaşlık eğitimi ile şövalye eğitimi arasında yakın benzerlikler göze çarpmaktadır. Daha önceden belirlenmiş yaş aralıklarında“page”ve“squire”olarak eğitim alan şövalye adayları yirmi bir yaşlarına geldiklerinde eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları – kendilerini eğiten şövalyenin onay vermesi – halinde şövalye olmaya hak kazanırdı. Temelde dinsel ritüeller içeren şaşaalı bir tören ile şövalye yemini ettikten sonra şövalye ilan edilir ve toplumda saygı duyulan ve hürmet gösterilen bir kişi haline gelirlerdi. Dokuzuncu yüzyıl ile on ikinci yüzyıl arasında feodalizm ile altın çağını yaşayan şövalyelik kurumu daha sonrasında sosyal, ekonomik ve politik bazı gelişmeler ile yavaş yavaş önemini yitirmeye başlamış ve başlangıçta yapmaya ve yapmamaya ant içtikleri ilkelerle zıt düşmeye başlamışlardır. Bu aşamaların detaylı bir şekilde anlatıldığı bu çalışma literatür taramasıdır. Bu çalışmada zamanın karmaşasının bir sonucu olarak bir nevi zorunlu bir şekilde ortaya çıktığı halde zaman içerisinde zamanının en yüksek ve en prestijli eğitimi haline gelen şövalye eğitimi üzerinde durulmuş, başlangıcı ile çöküşü arasında geçen süre zarfında şövalyelik kurumu hakkında bilgi verilmiş ve döneme ait tarihi, politik ve sosyal bazı olgulara değinilmiştir. Ayrıca şövalye eğitiminin temelleri incelenirken eğitim tarihi, özellikle de Sümer, Antik Mısır, Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde verilen eğitimin tarihi,“ayrıcalıklı eğitim”, müfredat ve dönüm noktası olarak değerlendirilen yaş aralıkları bakımından değerlendirilmiş ve her bir medeniyetin uyguladığı eğitim tekniklerinin şövalye eğitimi ile benzerlikleri ve farklılıklarına vurgu yapılmıştır. Yararlanılan kaynaklara arasında ilk bölüm için eğitim tarihi ile ilgili, ikinci ve üçüncü bölümler için ise şövalyeler ve şövalyelik ile yazılmış önemli eserlerin yanı sıra dünya edebiyatında şövalyeleri konu alan önemli edebi eserler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the chaos in Europe diminished partially with the methods and precautions applied and taken by Charlemagne who is also known as Great Charles, the situation became even worse after his reign. Thereupon, the nobles of that time founded an organization inter se with the support of the church and aspired to defend the weak and oppressed in order to obviate the barbarism and tyranny. This institution which progressed in the process of time developed and applied a distinctive curriculum in the direction of the education models of the previous civilizations. A close resemblance between the citizenship education of Ancient Greece – especially of Athens – and chivalric education can be recognized at first glance. A prospective knight who is trained as a“page”and a“squire”during predetermined age ranges deserves to become a knight after accomplishing his training successfully – after the knight who trained him grants an approval – at the age of 21. He dubbed in a resplendent ceremony which basically involves religious rituals after his oath of chivalry and he became a respected and honored man in public. With feudalism chivalry which has its golden age between the 9th and 12th centuries and then lost its importance gradually due to some social, economic and political developments. Finally knights were seen to collide with their oaths. This study in which all the aforementioned stages are explained in detail is a literature review. In this study the development process of chivalric education which burst mandatorily as a result of a chaotic order and which becomes the highest and the most prestigious education of its times was analyzed, information about the chivalric institution between the beginning and the end of the applied education model was given, and some of the historical, political and social events of that period were mentioned. Moreover, while the essentials of the chivalric education were examined, history of education in Sumerian, Ancient Egypt, Ancient Greece and Rome civilizations was analyzed on the basis of“privileged education”, curriculum and age ranges, which can be considered as milestones, and the similarities and the differences of the educational techniques between them were emphasized. Among the references one can see some books on history of education for the first chapter and not only some fundamental works on chivalry and chivalric education but also some masterpieces of the world literature about knights for the second and third chapters.