Prof. Dr. Korkut Boratav'ın yaşamı, yapıtları, fikirleri, uygulamaları ve Türk toplumsal yaşamına katkıları
Korkut Boratav Ph. D's life, works, i̇deas, applications and cantributions to the Turkish society
  1. Tez No: 358217
  2. Yazar: MEHRİBAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ KEMAL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Prof. Dr. Korkut Boratav'ın Yaşamı, Yapıtları,Fikirleri, Uygulamaları ve Türk Toplumsal Yaşamına Katkıları incelendi.Bu incelemede Prof. Boratav'ın yapıtları (kitap, makale, gazetelerdeki köşe yazıları, dergilerdeki yazıları) esas alındı.Prof. Boratav'ın öz geçmişi incelendikten sonra yapıtları sınıflandırıldı. Gazete ve dergilerde yayınlanan yazılardan önemli görülenlerin bir kısmına bu çalışmada yer verildi. Düşünceleri sınıflandırılarak tanıtıldıktan sonra uygulamalarının tanıtımı ile Prof. Boratav hakkında yazılan yazıların tanıtılması yapıldı.Uygulamalarının değerlendirilmesinden sonra bu gün ve gelecekte“Prof. Boratav'dan nasıl yararlanabiliriz?”in değerlendirilmesi yapıldı. Elde edilen bulgulara karşılık öneriler geliştirildi ve sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapıldı. Yeni araştırmacılara öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work,Korkut Boratav Ph. D's life, works, ideas, applications and cantributions to the Turkish society are studied.This study is based on Boratav's book's and articles published in scientific journals.Boratav's studies were introduced after examinng his corriculum vitea.After appraising his applications, the question of“How can we utilize the works of Prof.Boratav in the future?”is eveluated.Some suggestions are listed in the light of findings and a general evaluation is given as a conclusion.