Uluslararası hizmet ticaretinin kuramsal, ampirik ve analitik boyutları: İktisat politikası sorunları ve Türkiye bulguları
Conceptual, empirical and analytical aspects of international trade in services: Problems of economic policies and its relevance for Turkey
- Tez No: 117557
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKUT BORATAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
TEZ OZETI Hizmetler sektörünün önemi literatürde nicel yönü itibariyle yoğun olarak tartışılmış olmasına karşın, iktisat teorisinde özellikle de uluslararası ticaret teorisinde uzun yıllar ihmal edilmiştir. Bu ihmalin nedenlerinin başında hizmetleri tanımlamadaki ve bunları mallardan ayırmadaki zorluk gelmektedir. Günümüzde ise bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler gerek ulusal gerekse uluslararası ticarette hizmetler sektörünün önemini hızla artırmış ve hizmet ticareti Uruguay Görüşmeleri sırasında dünya ticaret sistemi içinde yerini almıştır. Böylece, Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) ile de hizmet ticaretinde serbestleştirme çalışmaları başlamıştır. Çalışmamızda bir yandan uluslararası hizmet ticaretinin kavramsal, ampirik ve analitik boyutları ayrıntılı bir biçimde incelenmiş, hizmet ticaretine ilişkin iktisat politikası sorunları tartışılmış diğer yandan da hizmet ticaretinde GATS uyarınca gerçekleştirilen serbestleşmenin hizmet sektörleri üzerindeki olası sonuçlan incelenmiştir. Bu çerçevede Türkiye'nin hizmet ticaretinin önemi ve uluslararası ticaretteki yeri araştırılmıştır. Ülkemizde hizmet ticaretindeki serbestleşmenin sektörlerde ne gibi etkileri olduğu irdelenmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda da politika önerileri geliştirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Conceptual, Empirical and Analytical Aspects of International Trade in Services: Problems of Economic Policies and Its Relevance for Turkey. Importance of services was neglected in economic theory for a long time, especially in the theory of international trade, despite the fact that its quantitative aspect was intensively studied in the litterature. The main reason of this neglect was the difficulty in defining the services and in distinguishing them from goods. Rapid development in information and communication technologies increased the importance of trade in services either in national or international level; and services were included in the negociations of Uruguay Round. Thus efforts of liberalization of trade in services at WTO level made a start. The aim of this study is to define the position of Turkey in international trade in services and to analyse possible effects of liberalization of trade in services sector, and then to make some economic policies propositions. RESUME Les aspects descriptifs, analitiques et empiriques du commerce international des services: Les problemes de politique economique et la Turquie. L' importance du secteur des services a ete negligee pendant des annees, plus particulierement dans la theorie du commerce international. Une des raisons les plus essentielles de cette negligence etait la difficulte de definir le service meme et de faire la distinction entre les marchandises et les services. Pourtant, les technologies de 1' information et de la communication ont accelere le commerce des services et en consequence il a pris sa place au sein des negociations du Cycle d'Uruguay (Uruguay Round). A cet egard, l'AGCS est entre au niveau international dans Pengrenage des negociations de la liberalisation du commerce des services. La problematique de liberalisation s 'est vue depuis lors bien discutee et analysee. Le but de notre travail est done d' analyser les consequences ainsi que les effets eventuels de cette liberalisation sur les secteurs de services en Turquie et de formüler dans ce domaine les propositions de politique economique. Vll