Kamusal alanda seramik heykeller
ceramics sculpture in puplic sphere
- Tez No: 358241
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN BİLİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kentsel yaşamın yüzyıllar boyunca oluşturduğu toplumsal bellek, kültürel gelişim ve çağımızdaki kentsel dönüşümün sanat'daki etkileri, bu etkileşimlerle doğan yeni tanımlar Seramik Sanat'ını da kavramsal bir alana dahil eder. Artık Seramik Sanat'ı kendine özgü malzeme, kolay şekillenme, organik etki, pişerek oluşma, insani varoluşun sembolik anlatımı ve bu sebeplerle insanoğluyla dolaysız iletişim gibi özellikleriyle; toplumsal sorunlara ve çağımızdaki teknolojik gelişmelere kavramsal bir söylem oluşturmaktadır.Kamusal alanda yer alan Seramik Eserler bireyle girdiği ilişkide onu düşünsel algılamalara ve bazende bireyi fiziksel katılıma davet eder.Kamusal Alanda Seramik Heykeller başlığı altında“Seramik Sanat”ı sokaklarda, meydanlarda, parklarda güzel bir obje olmaktan çıkar ve kamusal alanla bütünleşen, kamusal alanı değiştiren eleştirel bir nesneye dönüşür.Bu dönüşüm ekonomik/politik/kültürel alan içinde bir sorgu, sorgulama nesnesi ile varlaşır.Esasında oluşan bu dil, kültürel yapı içinde seramik malzemeyi yeniden hatırlamanın bir ön taslağıdır. Alanlarda oluşan bu söylem, öznenin kendi var oluşunu kalıtsal bir heykele dönüştürür. Söylem öznenin tartışma ya da anlamı değiştirme ve eleştirel tarafını öne çıkarma eylemiyle paralel yürür. Nesneler artık dildeki tüm araçlarını harekete geçirir. Beğeni/eleştiri/kavram bu nesnenin üzerinden yürür. Seramik, malzemenin kendine özgü yapısı: İfade ve Biçim üzerinden kurgulanmış“Sanat Eseri”ifadesini dolduracak kavramsal bir alanda yerini alır. Yaşamın bir parçası olan seramik, kent insanının yeni istemleriyle seramik düşüncesinin ötesine sıçramıştır. Eser olmaya. Bu sıçrayış kamusal alanlara ve kentte yaşayan bireye nasıl yansır? İfade ve malzeme özelliği daha karmaşık bir özne halinde varlaşacak söylemin ön taslağı haline dönüşerek eser kamusal alanda yeni bir söylem ve 'dil'i hazırlar.
Özet (Çeviri)
The impact of social memory formed by urban life for centuries, cultural development, and urban transformation in our era on Ceramics Art, and new definitions that emerge with these new interactions incorporates Ceramics Art into a conceptual sphere. Now, Ceramics Art, with its unique material, easy modelling, organic effect, formation with kiln, symbolic expression of human existence, and in turn with its enabling direct communication with humans creates a conceptual discourse for the societal problems and technological developments in our era.“Ceramics Art”in the public sphere invites people to intellectual perception and physical participation within its relation to the individual.“Ceramics Art”under the title of Ceramics Sculpture in the Public Sphere is no longer a beautiful object in the streets, squares, and parks. It transforms into a criticism object that integrates with the public sphere and that changes it. This transformation comes into existence as an inquiry into and/or questioning of the economic/political/cultural sphere.In essence, this language is the preliminary draft of the remembering of the ceramic material within the cultural structure.This discourse that is formed in the spheres transforms the own existence of the subject into a hereditary sculpture. Discourse goes parallel with the subject's act of changing the discussion or the meaning and of higlighting the critical aspects of the discourse. The objects now mobilize all their means in language. Appreciation/criticism/concept is now based on this object. Ceramics, the unique structure of the material. It takes its place in a conceptual field that will meet the expression“Work of Art”that is built on Expression and Form. Being a part of life, ceramics has leaped beyond the thought of ceramics with the new demands of the urban person. How does this leap reflect on the public spaces and the individual living in the city? As expression and material transforms into a preliminary draft of the discourse that will come into existence as a more complicated subject, the artwork produces a new discourse and“language”.