Kamusal alanda seramiğin kullanımı
Use of public substation family
  1. Tez No: 571632
  2. Yazar: NURAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye' de kamu kurum ve kuruluşlarında; seramik duvar panoları, iç mekân ve dış mekân seramikleri, heykel çalışmaları tez çalışması kapsamında incelenmiş, kamusal sanat ve kent estetiği açısından ele alınmıştır. Seramik eserlerin, heykellerin kent mekânında nerelerde hangi amaçla kullanıldıkları, mekânlara neler kattıkları, estetik açıdan ve izleyiciye verdiği mesaj bakımından, kentte oluşturduğu etki gözlemlenmiştir. Türkiye'de ve yabancı ülkelerde seramik eserler ya da heykeller bulundukları kamusal yapılar araştırılarak korunmuş olan eserler, fotoğrafları çekilerek ya da internet araştırması doğrultusunda belgelenmiştir. Araştırma yapılırken bazı sanat eserlerinin kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda eserler, kullanıldıkları mekânlar ve kentin, kentlinin eserleri nasıl sahiplendiği değerlendirilerek kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Sonuç olarak; geçmiş dönemlerden günümüze kadar yapılan seramik eserlerin, heykellerin hepsi estetik açı, işlevsel açı ve verdiği mesajlar açısından farklılıklar oluşturmaktadır. Yapılan araştırma göstermektedir ki; eserlerin bazılarının kent ve kentli açısından kabul görmediği, eserlerin sanatsal edinimden çıkıp tamamen kentte simge unsuru taşıdığı ve sanatı farklı boyutlara getirdikleri dikkat çekmektedir. Geçmişten günümüze sanatın bu süreç boyunca yaşadığı zorluklar aktarılmaya çalışılmıştır. Sanat eserlerinin kent ortamında sergilendiği ve eserin kabul görülme süreci gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic wall panels, interior and exterior ceramics and sculptures in Turkey's public institutions and organizations were examined within the scope of the thesis and they were discussed in terms of public art and urban aesthetics. Where and why ceramic works and sculptures in the cities were used, what they added to the spaces and the effect it created in the city, in terms of aesthetics and the message it gave to the audience, was observed. Ceramic works and sculptures in Turkey and other states and the public buildings in which they are placed were researched, and preserved artifacts were documented through taking their photographs or internet search. It was observed that some works of art were removed during the research. In line with the information obtained, the conceptual framework has been formed by evaluating the works, the places they are used and how the city and citizens embraced them. As a result; the ceramic works and sculptures made from the past to the present day are all different in terms of aesthetics, functionality and messages they give. Research shows that; it is noteworthy that some of the works are not accepted by the city and the citizens, they were separated from the artistic acquisitions and became the symbol of the city and they brought art to different dimensions. It has been tried to convey the difficulties that art has experienced from past to present. The process during which the works of art were exhibited in a city environment and their acceptance was observed.