Tekstil yüzey tasarımı yaratı sürecinde renk
Colour in the creative process of textile surface design
  1. Tez No: 358245
  2. Yazar: SEMRA GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAŞAK SAÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Renk; tekstilin tasarlama ve üretimin sürecinden, tüketici tercihlerine kadar tüm aşamalarında etkin bir biçimde yer alır. Endüstri Devrimi'yle tekstilde üretim, neredeyse baştan sona değişir. Bu aşamadan sonra tüm uygulamalı sanatlar gibi tekstil de teknolojik gelişmelerden, sanat akımlarından, sosyo-ekonomik koşullardan ve kültürel olaylardan etkilenir. Dijital Çağ olarak nitelendirilen 21. yüzyıla geldiğimizdeyse farklı bir renk anlayışıyla karşılaşırız. Çalışma kapsamında bu değişim, Endüstri Devrimi'nden Dijital Çağ'a kadar seçilen tekstil yüzey tasarımlarıyla açıklanmıştır. Tüm bu bilgiler, özel bir süreç olarak ele alınan yaratıda rengin konumunu sorgulamaya hizmet etmektedir. Bu çalışmada, alanda klasikleşmiş bir yaklaşım olarak kabul gören Wallas'ın modeli üzerinden tekstil tasarımcısının yaratı sürecinde“renkle ilişkisi”,“rengin renkle ve rengin biçimle olan ilişkisi”irdelenmiştir. Ancak hiçbir zaman net çizgilere sahip olamayacak bir konu olan yaratı sürecinde rengin etkisi, bireysel yaratı süreci içerisinde yapılan yüzey tasarımlarıyla örneklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colour takes its place effectively in all the processes of textile from desingning and production to preferences of customers. With the help of the Industrial Revolution, production in textile changed nearly from start to end. After this phase, just like all other applied arts textile was affected by technological advances, art movements, socio-economical canditions and cultural affairs. When we come to the 21 st century, considered as Digital Age, we come across a different colour mentality. Within this study this change is explained textile surface desings chosen from the Industrial Revolution to the Digital Age. All these information serves to the questioning of the situation of“colour”in“creation”, which has been studied as a special process. In the study, from Wallas' model, accepted as a classical point of view, a textile designer's affair with“colour”while producing, affair of colour with“colour and form of colour”have been focused on. However, the effect of colour in the creation process, which will never have certain limits, has been studied with the examples of surface designs made in an individual creative process.