2000'ler Türk sineması'nda sinemasal mekan ve dramatik yapıya etkisi
Cinematic space and its effect on dramatic structure in 2000's Turkish cinema
  1. Tez No: 942582
  2. Yazar: BUSENUR KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında sinema ile mekân arasındaki ilişkiden hareketle sinemasal mekânın yaratım koşulları beş ana başlık altında incelenmiştir. Bu başlıklar, her biri kendi kuramsal bağlamı içinde ele alınmakla birlikte, sinemasal mekanla kurdukları ilişkiler doğrultusunda ortak bir çerçevede değerlendirilmiştir. Mekânın insanla ve sinemayla kurduğu ilişki yaşamsal örnekler üzerinden açıklanmış; sinemasal mekânın inşasında ise sanat yönetmeninin mekânı hikâyeye, karakterlere ve atmosfere uygun şekilde tasarlarken yönetmen ve diğer yaratıcı ekip üyeleriyle birlikte kurduğu iş birliğinin önemi vurgulanmıştır. Sanat yönetmeninin bilgi birikimi, estetik vizyonu ve deneyimi doğrultusunda oluşturulan görsel dünya, perdeye yansıyan anlatı evreninin inandırıcılığını ve gerçeklik hissini doğrudan etkilemektedir. Bu gerçeklik duygusunun anlatı düzlemindeki temel iskeletini ise dramatik yapı oluşturmaktadır. Dramatik yapı ve sinemasal mekân arasındaki ilişki, film yapım süreçlerinde sanat yönetmeninin görev ve sorumluluklarını daha da görünür kılmakta; sanat yönetmeninin görsel dünyayı inşa etmede üstlendiği rolü ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, 2000'ler Türk sineması odağında ele alınan filmler ve mekân temsilleri, dönemin atmosferi ve problemleri hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Dolayısıyla, çözümleme bölümüne geçilmeden önce sinemasal mekânı biçimlendiren temel unsurlar ile bu dönemin politik, ekonomik ve sosyolojik dinamikleri bir arada değerlendirilmiş; sinemasal mekânı yaratım koşullarını çok yönlü bir bakışla ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda,“2000'ler Türk sinemasında mekânın inşası ve kullanımı nasıldır?”sorusu temel alınarak seçilen filmlerde ortak tema ve mekân kullanımları belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Değişen İstanbul temsili, Anlat İstanbul (2005) filmi örneği üzerinden ötekileştirilmiş karakterler ve mekân kullanımı bağlamında incelenmiştir. Filmin sanat yönetmeni Veli Kahraman ile gerçekleştirilen röportaj hem filmin görsel dünyasının yaratım sürecini daha iyi anlamaya olanak sağlamış hem de değişen İstanbul temsiline dair çıkarımlar yapılmasına katkı sunmuştur. Röportaj bulguları, filmdeki mekân kullanımının dönemin sosyal ve kültürel değişimleriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlamak için çalışmaya eklenmiştir. Bu tez çalışmasında nitel yöntemler kullanılmış; film analizi, röportaj ve literatür taraması birlikte yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda, 2000'ler Türk sinemasında sinemasal mekânın konu ve estetikle bütünleştiği; taşra-kent ikiliği, metropol temsilleri ve öteki kavramları üzerinden öne çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on the relationship between cinema and space, the conditions of the creation of cinematic space are analyzed under five main headings. While each of these headings is explored within its own theoretical context, they are evaluated within a common framework based on their relationship with cinematic space. The connection between space, humans, and cinema is elucidated through real-life examples. Furthermore, in the construction of cinematic space, the study emphasizes the importance of the art director's collaboration with the director and other creative team members in designing the space to suit the story, characters, and atmosphere. The visual world created in line with the art director's knowledge, aesthetic vision and experience directly affects the credibility and sense of reality of the narrative universe reflected on the screen. The dramatic structure forms the fundamental skeleton of this sense of reality within the narrative plane. The relationship between dramatic structure and cinematic space further highlights the roles and responsibilities of the art director during film production processes, revealing the art director's crucial role in constructing the visual world. In this context, the films and representations of space in 2000s Turkish cinema provide important clues about the atmosphere and problems of that period. Therefore, before moving to the analysis section, the fundamental elements shaping cinematic space were evaluated alongside the political, economic, and sociological dynamics of this era. The aim was to present the creation conditions of cinematic space from a multidimensional perspective. Accordingly, based on the question“How is the construction and use of space in 2000s Turkish cinema?”, common themes and uses of space in selected films were identified and analyzed. The changing representation of Istanbul was examined through the example of the film Anlat İstanbul (2005), in the context of marginalized characters and the use of space. An interview conducted with the film's art director, Veli Kahraman, not only provided a better understanding of the creation process of the film's visual world but also contributed to making inferences about the changing representation of Istanbul. The interview findings were included in the study to understand how the use of space in the film is linked to the social and cultural changes of the period. In conclusion, qualitative methods were used in this thesis, integrating film analysis, interviews, and literature review. As a result of the study, it was observed that in 2000s Turkish cinema, cinematic space was integrated with subject matter and aesthetics and it stands out through concepts such as the rural-urban dichotomy, metropolitan representations and the concepts of the other.